Flukonazolun farmasötik katı formlarında 1h-nmr spektroskopisi yöntemi ile miktar tayini ve diğer yöntemlerle karşılaştırılması
Quantitative determination of fluconazole in pharmaceutical solid forms with 1h-nmr spectroscopy and comparing with other methods
  1. Tez No: 294382
  2. Yazar: TUĞBA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de flukonazol etken maddesini içeren ve başta Candida Albicans enfeksiyonları olmak üzere mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaçlarda flukonazol miktarlarının tayini için farklı analiz yöntemleri uygulanmıştır.Bu çalışmada, flukonazolun miktar tayini için 1H-NMR, HPLC ve UV yöntemleri olmak üzere üç yöntem kullanılmış ve bu yöntemler laboratuvardaki standart flukonazol numunelerine ve flukonazolun beş ayrı ticari formuna uygulanmıştır.Üç ayrı yöntemin sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve kendi aralarında çabukluk, kolay uygulanabilirlik ve ekonomik yönden üstünlük kriterlerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various quantitative determinationmethods of fluconazole were applied to the drugs that marketed in Turkey used for the treatment of fungi infections and especially Candida Albicans infections.In this study, for quantitative determination of fluconazole, 1H-NMR, HPLC and UV methods were assayed and the methods were applied to fluconazole standard laboratory samples and five different commercial forms.The results of these three different methods were evaluated statistically and they were compared with eachother for their quickness, practical and economical advantages.