Bazı tıbbi bitki ekstrelerinde antimikrobiyal ve anti-biyofilm aktivite
Evaluation of antimicrobial and antibiofilm activities of some medical plant extracts
  1. Tez No: 876934
  2. Yazar: GÜLBEYAZ ALTUNBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde antimikrobiyal direnç dünya genelinde enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu nedenle araştırmacılar farklı formülasyonlara sahip antimikrobiyal ajanlar, antiseptikler ve dezenfektanlar geliştirerek direnç sorununu çözmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, bazı tıbbi bitkisel ekstrelerin antimikrobiyal ve antibiyofilm aktiviteleri araştırılmıştır. Echium vulgare (kök), E. vulgare (toprak üstü), E. plantagineum (kök), E. plantagineum (toprak üstü), E. orientale (kök), E. orientale (toprak üstü), Phytolacca americana (yaprak) ve P. americana (meyve)'nın metanol ekstrelerinin; Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Candida albicans, C. parapsilosis, C. krusei, Trycophyton rubrum, Epidermophyton floccosum, ve Microsporum gypseum üzerindeki antibakteriyel, antifungal ve antidermatofit aktiviteleri mikrodilüsyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bakterisit/ fungusit ve bakteriostatik/ fungustatik konsantrasyonların belirlenmesi amacıyla MİK ve üstü dilüsyonlarında katı besiyerine ekim yapılarak değerlendirilmiş ve kolorimetrik mikrodilüsyon yöntemiyle kantitatif inhibisyon konsantrasyonları (IC50) 600-690 nm absorbansta ELİZA mikropleyt okuyucuda ölçüm yapılmıştır. Ampisilin, gentamisin, levofloksasin, flukonazol, ketokonazol, terbinafin, grizeofulvin ve itrakonazol kontrol ajanı olarak kullanılmıştır. Tüm ekstreler, test edilen mikroorganizmalara karşı MİK; 32-256 µg/mL aralığında aktivite göstermiştir. Resazurin kolorimetrik mikrodilüsyon yönteminde IC50; 14-72 μg/mL aralığında inhibisyon değerleri göstermiştir. Tüm ekstreler MİK; ≥512/- 'da minimum bakteristatik/-sidal (MBS/MBC; μg/mL) ve fungistatik/-sidal (MFS/-MFC; μg/mL) aktivite göstermiştir,
Özet (Çeviri)
Today, antimicrobial resistance continues to be a important problem in the treatment of infectious diseases worldwide. For this reason, researchers are trying to solve the resistance problem by developing antimicrobial agents, antiseptics and disinfectants with different formulations. In this study, some medicinal herbal extracts were tested for antimicrobial and antibiofilm activity. The antibacterial, antifungal and antidermatophyte activities of methanol extracts of Echium vulgare (root), E. vulgare (aerial part), E. plantagineum (root), E. plantagineum (aerial part), E. orientale (root), E. orientale (aerial part), Phytolacca americana (leaf) and P. americana (fruit) against bacteria and fungi such as Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Candida albicans, C. parapsilosis, C. krusei, Trycophyton rubrum, Epidermophyton floccosum and Microsporum gypseum were evaluated by microdilution method. In addition, in order to determine the bactericidal/fungicide and bacteriostatic/fungistatic concentrations, solid media were inoculated at MIC and above dilutions, and quantitative inhibition concentrations (IC50) were measured using the colorimetric microdilution method on an ELISA microplate reader at 600-690 nm absorbance. Ampicillin, gentamicin, levofloxacin, fluconazole, ketoconazole, terbinafine, griseofulvin and itraconazole were used as standard antibacterial and antifungal drugs. All extracts showed MIC values in the range of 32-256 µg/mL against the bacteria and fungi tested. In the microdilution method; IC50 inhibition curves obtained with the Resazurin Microplate Assay showed results in the range of 14-72 μg/mL All extracts shows both minimum bacteriostatic/-cidal (MBS/MBC; μg/mL) and fungistatic/-cidal (MFS/-MFC; μg/mL) activity at values lower than MIC; ≥512/-.