Alternative assessment in Turkish primary EFL classrooms: An investigation into the performance tasks
Türkiye?de ilköğretim sınıfları İngilizce derslerindeki alternatif değerlendirme yöntemleri: Performans görevlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 294410
  2. Yazar: ESRA ÖRSDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, İngilizce derslerindeki performans görevlerinin nitelik, uygulama ve değerlendirme açısından İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile örtüşüp örtüşmediğini araştırmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin ve öğretmenlerin bu uygulama ile ilgili görüşleri de belirlenmiştir. Bu çalışmanın katılımcıları 359 beşinci sınıf öğrencisinden ve bu öğrencilerle çalışan 43 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Katılımcılar Adana ilinin Seyhan bölgesinde bulunan 10 farklı devlet okulundan seçilmiştir. Araştırma sorularına cevap bulabilmek için gerekli veriler, anket, görüşme ve doküman analizi sonucu elde edilmiştir. Sonuçlar, performans görevlerinin amaçlarına bu çalışmaya dahil edilen okullarda kısmen ulaştığını ve bu bağlamda bazı öğrenim kazanımlarının yanı sıra birtakım sorunların da olduğunu ortaya koymuştur. Bu görevlerin, motivasyon artışı, kelime bilgisinde gelişme, araştırma becerilerinde gelişme, dilbilgisinde gelişme ve sorumluluk bilinci kazandırma açısından yararlı bir uygulama olduğu kanıtlanmıştır. Öte yandansa, nitelik, süreç ve değerlendirme açısından performans görevleri ile ilgili sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında Milli Eğitim Bakanlığına, öğretmen yetiştirme kurumlarına ve İngilizce öğretmenlerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempted to shed light into whether there was a match between the Primary Education Institutions? Regulation and EFL classroom practice concerning Performance Tasks in terms of quality, process, and evaluation. Besides, the opinions of students and their teachers in relation to this practice have also been identified. The participants of this study were 359 5th grade EFL students and 43 English language teachers working with these students. The participants were selected from 10 different state primary schools from the Seyhan region of Adana, Turkey. In order to gain an insight into the research questions, data were collected by means of questionnaires, interviews, and document analysis. Results have shown that the intended goals of performance tasks in the schools which were included in this study were generally perceived to have been moderately achieved, which suggests the existence of some learning gains as well as some problems in this framework. Performance Tasks have been found to be a useful practice as evidenced by the reported benefits such as increased motivation, vocabulary improvement, improvement of research, grammar reinforcement and raising consciousness about the benefits of disciplined studying and responsibilities. On the other hand, there have also been some problems experienced during this practice related to the characteristics, process, and evaluation of Performance Tasks. In the light of the findings from this study, some suggestions were made to language teachers, teacher training institutions, and the Ministry of National Education.