Bir biyografi denemesi: gazeteci ve siyasetçi kimliği ile Ali İhsan Göğüş
A biography essay: Ali İhsan Göğüş, with a journalist and potitician
- Tez No: 294457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÇAKAN HACIİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
?Bir Biyografi Denemesi: Gazeteci ve Siyasetçi Kimliği İle Ali İhsan Göğüş? adlı yüksek lisans tezi hazırlanırken; Göğüş`ün kurtuluş mücadelesi sonrası çocukluğu ve eğitim hayatı, demokratik oluşum sürecinde gazetecilik faaliyetleri, çok partili hayata geçişte milletvekilliği ve bakanlık çalışmaları dönemin siyasi gelişmeleriyle birlikte incelenmiştir. Nitekim Cumhuriyet tarihinin bir şahidi sıfatıyla Ali İhsan Göğüş'ün yaşam öyküsü aynı zamanda modern Türkiye'nin oluşum sürecini yansıtmaktadır.Araştırmaya Göğüş'ün, kültürünü ve sosyal yaşamını özümsediği Gaziantep kentinin incelenmesiyle başlanmıştır. Gaziantep araştırmaları için bölge kaynakları incelenerek bilgi toplanmıştır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Şube Müdürlüğü'nden Göğüş ve ailesi hakkında bilgi ve dokümanlara ulaşılmıştır. Göğüş'ün yerel basındaki yayın arşivine ulaşmak için Gaziantep İl Halk Kütüphanesi'nde çalışmalar yapılmıştır. Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi'nde incelemelerde bulunulmuş, ailesinin yaşadığı ev ve özel eşyaları fotoğraflanmıştır. 23.11.2009 tarihinde Göğüş evinde ziyaret edilmiş ve çalışmaya konu olacak materyallere ulaşılmıştır. Basın faaliyetlerini sürdürdüğü gazete ve dergi arşivlerine çeşitli kütüphanelerden ulaşılmıştır. Yerel bir gazete olan Güney Postası'na ulaşılması çalışmamız için sevindiricidir. 1961-1971 milletvekilliği dönemi faaliyetlerinin tamamı TBMM arşivinden taranmış, meclis tutanaklarına ulaşılmıştır. Döneme dair biyografi ve anılar incelenmiştir. Makaleler, arşiv belgeleri ve çeşitli yayımlardan önemli derecede faydalanılmıştır.Göğüş, kritik dönemlerde gazetecilik faaliyetlerinde bulunurken basın özgürlüğünü savunmuş ve gazetecilik alanında önemli başarılar ortaya koymuştur. İsmet İnönü ile fikir ve ideal birliği içerisinde hareket etmiş, siyasi yaşamını bunun üzerine şekillendirmiştir. Turizm ve Tanıtma Bakanlığı döneminde özveri ile çalışmış, ?Özerk TRT ve Turizm? konularında projeler üretmiştir.Cumhuriyet çocuğu Ali İhsan Göğüş'ün modern Türkiye'nin oluşum sürecinde siyasi ve sosyal olayların etkisinde bir yaşam sürdüğü, gazetecilik faaliyetleri ve siyasi alanda önemli çalışmaları ile yakın dönem Türk tarihine tanıklık ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
?A Biography Essay; Ali İhsan Göğüş, With A Journalist And Potitician? while a graduate dissertation was being prepared; after rescue struggle chieldhood and education life, newspaper activity, member of parliament and ministry work going at lots party life of Göğüş were investigated by poitical development of term. Infact life story of Ali İhsan Göğüş who is a witness of republic history has also reflected borning process of modern Turkey.Investigation was started to being investigated city of Gaziantep. The information about investigation of Gaziantep was collected by investigating area sources. Information and documents about Göğüş were get from Gaziantep Metropolitan Municipality, Education Agency Office. Studies were done at Gaziantep City Public Library in order to get broadcast archives on local media. Investigation were been at the Gaziantep Emine Göğüş Kitchen Museum and phtographied house which her family stayed. Göğüş was visited at the her house 23.11.2009 and took materials from there. Archives of newspaper and magazines, is continuening publishment acitons were achived from different libraries. It was nice to achieve South post which is local newspaper for our work. 1961- 1971 memberiance of parliament actions were taken from Turkish Grand National Assembly archive by scanning and hold record of parliament. Biographies and dailies at that term were investigated. It was benefited from articles, archieve documents, different publishments.At the critic times, Göğüş defended media liberty on time newspaper action and had a succesful activities. Göğüş worked in a idea of viewpoints with İsmet İnönü and set up politician life on this idea. Göğüş worked self sacrice at the ministry of tourism and dash and created about ıssue of Trt ,tourism.It was arrived at a conclusion republic boy Ali İhsan Göğüş who is lived affect of political and social matters at the borning process of Modern Turkey and witnessed to next Turkısh history at the newspaper facialities and politician times.