Medeni Usul Hukukunda 'hadise'
'Case? in 'The Civil Procedure?
  1. Tez No: 294503
  2. Yazar: AHMET CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Medeni Usul Hukukunda Hadise başlıklı çalışmamızda konuyu altı kısma ayırarak inceledik.Birinci kısımda hadise kavramının tanımını yaptık. Daha sonra tarihi incelemesine yer verdik. İkinci kısımda ise Medeni Usul Hukukunda Hadisenin tespitinde geçerli olabilecek kriterleri ortaya koyduk ve bunları birer birer inceleme altına aldık. Üçüncü kısımda ise hadise ile benzerlik gösteren, fakat anlamları ve incelenmeleri itibariyle tamamıyla hadiseden farklı bir özellik arzeden ?ön sorun? ve ?bekletici sorun? kavramlarına yer verdik. Her ne kadar öğretide bir takım yazarlar tarafından ?ön sorun? ile ? hadise? nin aynı kavrammış gibi kullanımlarının doğru olmadığı hususuna dikkat çekmeye çalıştık. Çalışmamızın dördüncü kısmına geldiğimiz zaman burada hadise durumlarına değindik. Burada ise asıl üzerinde durduğumuz mesele hadiselerin her somut olaya göre değişiklik arz edebileceğidir. Bu açıdan, hadise durumlarına örnek vermek yerine hadisenin genel kriterlerinin kavranması, muhakeme esnasında ortaya çıkacak olan sorunların hangilerinin hadise teşkil edeceği, hangilerinin etmeyeceğini belirlemek adına daha basit bir çözüm yöntemi olacaktır. Çalışmamızın beşinci kısmında ise hadiselerin incelenmelerine, karara bağlanmalarına, hadise hakkında verilecek kararlara karşı kanun yollarına ve ortaya çıkma zamanına yer verdik. Son kısımda ise diğer yargı kollarında hadise ile ilgili düzenlemelere ve henüz yürürlülükte bulunmayan Hukuk Muhakemeleri Kanununda ki hadisenin düzenleniş şekline yer verdik.Sonuç olarak Medeni Usul Hukukunda Hadise kavramının yeteri kadar uygulayıcılar tarafından önemsenmediğine, bunun da yargılamanın gereksiz yere uzamasına ve masraf kaybına neden olduğu ve kanun koyucunun Medeni Usul Hukukunda Hadise gibi bir kurumu getiriş amacı dışında davalı ve davacı tarafından kullanıldığı kanaatine ulaştık.
Özet (Çeviri)
We have investigated the topic by dividing it into six parts in our study, headlined `Case? in `The Civil Procedure?.In the first part, we have defined the concept `case?. Then, we have given place to its historical investigations. In the second part, we have put forward the criteria, which would be valid in the fixation of `case? in the `Civil Procedure? and we have investigated them one by one. In the third part, we have given place to the terms of `preliminary issue? and ` prejudicial issue?, which shows similarities with `case? but showing totally a different feature from the `case? in the consideration of their meanings and investigations. Even if some writers have used the concepts `preliminary issue? and `case? in the doctrine as if they are the same things, we have tried to take attention to this incorrect use. When it comes to the fourth part of our study, we have touched the `case? conditions. Here, the main matter, which we have focused on, is that the cases would offer change according to the every concrete events. In this regard, instead of giving examples to case conditions, in the name of comprehending the general criteria of `case?, which one of the issues, which can be appear during the reasoning, will constitute `case? and which one of them won?t constitute, it will be a more simple solution method. In the fifth part of our study, we have given place to the investigations of cases, its adjudicating, and the processes of law against to the determinations, which will be given about the case and to the time of its appearance. In the last part, we have given place to the corrections related with case in the other judgment departments and the correction shape of the `case? in the Law Judgments Code which has not found yet in the force.As a result, we have reached the belief that the concept of the `case? in the `Civil Procedure? has ignored enough by the appliers and so this causes to lengthen the judging needlessly and to expenditure loss and we have reached the belief that it has used by the defendant and the complainant except for the aim of bringing of the lawmaker an association like `case? in the `Civil Procedure?.