İbn Teymiyye'nin uluhiyyet anlayışı
Ibn Teymiye's understanding of almightiness
- Tez No: 294504
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFEDDİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özgün ve eleştirel yaklaşımlarıyla İbn Teymiye'nin İslam düşüncesinde önemli bir yeri vardır. İbn Teymiye; itikadî düşünce yapısını; Kur'an ve Sünnet terminolojisiyle oluşturmaya çalışmış, dinin temelini teşkil eden itikadî konular¬da Kitap ve Sünnet'te yer alan ve Selef âlimleri tarafından benimsenen naslara dayalı dinî akılcılık metodunu tercih et¬miş; Kelâm ilmine yeni sayılabilecek bir bakış açısı kazandırmıştır. Açık aklî delilleri, sahih nassın kapsamına almak ve aralarında uyumluluk olduğunu ispât etmek için çaba göstermesi, dinî düşüncenin çerçevesinin genişletilmesine önemli katkısı olmuştur. İlk Selefîlerde bulunmayan tartışmacı ve tenkitçi üslûbu ile o, Selefiye'ye yeni bir yaklaşım tarzı ve usûl kazandırmıştır. Biz bu çalışmamızda İbn Teymiye'nin uluhiyyet anlayışını; kelâmcılara , mutasavvıflara ve filozoflara yönelttiği bazı eleştirileri ele alarak, onun yaklaşımlarının altında yatan zihniyeti ve onun yeni hareketinin karakterlerini analiz etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ibn Taymiyyah has an important place in Islamic thought with his original and critical approaches. Ibn Taymiyyah tried to create the structure of thought of faith with the terminology of Koran and the Sunnah, opted for the method of religious rationality based on the clear and definitive judgements which are found in the Book and Sunnah about the belief matters forming the basis of religion and which are adopted by the Predecessor scholars; gave a perspective considered to be new to the science of Kalam . His effort to include the genuine rational evidence in the clear and definitive judgements and prove the compatibility between them is an important contribution to the expansion of the framework of religious thought. ıN this study, we tried to analyze Ibn Teymiye's understanding of almightiness; the underlying mentality and characters of his new movement through handling/examining some of the criticism he made to the theologians, the Sufis and philosophers.