Konya ili Beyşehir ilçesi Karaali kasabası kadın giyim kuşam kültürü
Konya province Beyşehir district Karaali town woman apparel culture
  1. Tez No: 294520
  2. Yazar: KEZİBAN ISSI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Geleneksel kültürümüzün ve el sanatlarımızın en önemli parçalarından biri giysilerimizdir. Kasaba ve köylerde yaşatılan kültür gelenekleri içerisinde geleneksel kıyafetlerin ayrı bir yeri vardır. Konya ili Beyşehir ilçesi Karaali Kasabası'nın da yemek kültürü ve sözlü kültürünün yanında geleneksel giysileri ve onları biçimlendirdikleri el sanatlarının ayrı bir önemi vardır. Bu giysiler kadınlarda çocukluktan başlanarak, genç kızlık, gelin kızlık, olgunluk ve yaşlılık dönemlerinde her dönemin kuralları içerisinde özenle devam ettirilmektedir. Geleneksel giysilerin korunması ve yaşatılması açısından Karaali Kasabası kadın giysilerinin fotoğraflarla belgelendirilmesi önemlidir.Araştırmada Konya ili Beyşehir ilçesi Karaali Kasabası geleneksel kadın giysileri çeşitlerinden sıkma, şalvar, aksaya, kısa kutnu, kısa atlas, uzun kutnu, uzun atlas ve allı entari örnekleri; malzeme, renk, kesim, dikim, süsleme tekniği ve süsleme konusu açısından incelenerek kayıt altına almak ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak amaçlanmıştır.Araştırmanın giriş bölümünde Karaali Kasabası genel özelliklerine değinilmiş, Karaali kasabası geleneksel kadın giysileri yetişkin giyimi ve çocuk giyimi olarak gruplandırılmış; iki grup kendi içinde içe giyilenler, üste giyilenler, alta giyilenler, başa giyilenler, ayağa giyilenler ve tamamlayıcı aksesuarlar olarak düzenlenmiş, tanım ve özelliklerine yer verilmiştir.Verilerin toplanmasında, Karaali evlerinde bulunan yetişkin giyimi içerisinden dokuz takım giysi örneği seçilmiştir. Örnekler gözlem fişleri doğrultusunda malzeme, renk, kesim, dikim, süsleme tekniği ve konusu yönünden incelenerek gerektiğinde tablolaştırılmıştır. Tablolardan yola çıkılarak değerlendirme yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Apparel is one of the most important part of our traditional culture and handicrafts. Cultural clothings has a different way among living cultures in villages and towns. In Konya province, Beyşehir district, Karaali town, beside food culture and oral culture, handicrafts which shapes traditional clothings has an importance. These clothings at female starting from childhood, girlishness, maidenhood, matureness, elderliness, in each term carefully continues by woman. In terms of to preserve and keep alive traditional clothings, it is important to certify by photos Karaali town woman clothings.In the research it is aimed that, Konya province, Beyşehir district, Karaali town traditional woman clothing varieties, sıkma, şalvar (baggy trousers), aksaya, short kutnu, short atlas, long kutnu, long atlas and entari (loose robe) samples, are examined in terms of material, color, cutting and sewing, decoration and afterwards to keep registration and to transfer next generation.In the first part of the research, Karaali town general features are discussed, Karaali town traditional woman clothings is grouped as, adult dressing and child dressing. These two group are divided into; underwear, overdress, under clothes, head wearings, foot wearings, and supplementary accessories.While collecting information, It has been selected nine dressing samples which found in Karaali town houses. Samples are examined by observation cards through, material, color, cutting and sewing, decoration technique and subject and afterwards catalogued. Through these catalogues it is evaluated and made conclusion.