M.Ö. III. binde (Eski Tunç Çağı) Orta Anadolu ve Kuzey Anadolu'da madeni silah tiplerinin gelişimi
B. C. III. thousand (Early Bronze Age), Central Anatolia and Northern Anatolia patterns of mine development of weapons
  1. Tez No: 294519
  2. Yazar: SELDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 584
Özet
Bu çalışmanın amacı; Eski Tunç Çağı'nda Orta Anadolu ve Kuzey Anadolu'daki yerleşimlerde ve satın alma yolu ile ele geçen madeni silah tiplerinin gelişiminin değerlendirilmesidir. Orta Anadolu ve Kuzey Anadolu'nun coğrafi yapısı, kültürel yapısı bölgelere göre incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Madeni silah tiplerinin ele geçtiği yerleşim yerleri ve mezarlık alanları araştırılarak incelenmiştir. Satın alma yolu ile ele geçen eserlerin sergilendiği müzeler ve özel koleksiyonlar hakkında bilgi verilmiştir. M.Ö. III. Binde madeni silahların üretim teknolojileri: maden kaynakları, silahların üretildiği maden ve alaşımları, altın, bakır, bronz, demir, gümüş, kalay, silah üretiminde kullanılan malzemeler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Madeni silahlar kataloglanarak tanımlanmıştır. Tipolojik olarak gruplandırılan eserlerin benzerlikleri ve farklılıkları ayırt edilmiştir. Çalışmadan çıkan sonuca göre bölgede yerli üretimin kaynaklara bağlı olarak geliştiği ayrıca yerli atölyelerde tali tipte çeşitli silahların üretildiği görülmektedir. Yerli üretimin yanında Güney-Kuzey Mezopotamya ve Kuzey Suriye silahlarının da zaman zaman yerli atölyelerde Anadolu insanın kendi düşüncesini de katarak şekillendiği anlaşılmaktadır. Karşılıklı kültürel ilişkilere ve ticari sisteme bağlı gelişen silahlar Anadolu'ya zaman zaman direkt olarak da gelmiştir. Bu yolla gelen madeni silahlar, Orta Anadolu ve kuzeyinde Assur Ticaret Kolonileri çağından önce, M.Ö. III. binin sonunda yabancı tüccarların varlığını göstermektedir. Çalışma son olarak şekiller, levhalar, tablo ve haritalarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to view the development of the taken over metallic weapon types by purchasing which belong to the Early Bronze Age of Middle Anatolia and North Anatolia settlements. Geographical and cultural structure of Middle and North Anatolia had been analyzed and viewed by region. The settlements and graveyards where metallic weapon types were found had been analyzed by researches. Information had been given about the museums where found artifacts by purchasing were shown and about the special collections. Production technologies of metallic weapons at B.C. 3000: Mine sources, mines and alloys for making weapons, gold, copper, bronze, iron, silver, tin and information had been given for the materials to make weapon. Metallic weapons had been defined by catalog. Typically grouped artifacts? similarities and differences had been distinguished. According to the result of the study, it has been seen that local production at the region grew depending on the sources, additionally various subordinate type weapons were produced at the local workshops. Beside local production, it has been understood that North and South Mesopotamia and North Syria weapons were shaped in the local workshops from time to time by Anatolian people?s integrating their thoughts. Sometimes improved weapons depending on mutual cultural relations and commercial system had directly come to Anatolia. Metallic weapons which came in this way into Central and North Anatolia before Assyria Trading Colony at the end of 3rd thousand B.C. prove the foreign traders? existence. Finally, this study had been supported by figures, tablets, pictures and maps.