Birinci ve İkinci Körfez Savaşı'nda ABD politikası
US politics in First and Second Gulf Wars
  1. Tez No: 294549
  2. Yazar: EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEMREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
İran Devrimi'yle Ortadoğu bölgesinde en yakın müttefiki İran'ı kaybeden ABD, İran?Irak Savaşı'nda Siyasal İslâm'ı önlemek amacıyla Irak'ı İran'a karşı desteklemiştir. Bu savaşta özellikle askerî açıdan güçlenen Irak, bölge dengelerini değiştirecek maceralarda bulunabileceğini gösterdiğinde, ABD sessiz kalmış Irak'ı uyarmak yerine yatıştırma yoluna gitmiştir. Bu da Irak yöneticilerinin, girişimlerine ABD'nin karşı çıkmayacağını düşünerek Kuveyt'i işgal etmelerine neden oldu. Fakat Irak, Kuveyt'i işgal edince; ABD, Irak'la anlaşmanın bütün yollarını tıkamış ve Irak'a saldırmada ısrar etmiştir. ABD, savaşı kazanmakla bölgedeki olumsuz gelişmelere daha kolay müdahale edebilecek şekilde stratejik Körfez bölgesindeki varlığını artırdı, bölgeye yeni bir biçim vermek için fırsat elde etti, tercih ettiği dünya düzenine karşı çıkanları cezalandırabileceğini gösterdi. Vietnam sendromunu yıktı, ekonomik durgunluğu ortadan kaldırdı. ABD, savaş sonrasında Irak'ı çifte çevreleme politikasının araçları olan ?Iraklı muhalif gruplar?, ?uçuşa yasak alanlar?, ?ekonomik yaptırımlar? ve ??silah denetimi? ile kontrol altına aldı. Ancak Saddam Hüseyin rejiminin bir türlü devrilememesi, Petrol Karşılığı Gıda Programı ile ekonomik yaptırımların işlevini yitirmesi ve BM silah denetçilerinin verimli bir şekilde denetimlerini yapamaması nedeniyle çifte çevreleme politikası başarısız olmuştur. ABD, dış politikasının ?güç? temelli bir stratejiye dönüşmesine yol açan 11 Eylül olayları, Irak işgali ve ABD'nin tek kutuplu hegemonyasını terörle savaş yoluyla uygulaması için bulunmaz bir fırsat sağlamıştır. ABD, Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu, terörist grubu El- Kaide ile bağlantılı olduğu ve Irak halkına demokrasi götüreceği gerekçeleriyle Irak'ı işgal etmiştir. ABD, giriştiği bu çarpışma üzerinden aslında, Amerikan çıkarlarını tehdit etme potansiyeline sahip AB ve Çin gibi potansiyel karşı hegemonya adayı büyük güçlere ABD ile rekabete girişmemesi uyarısını yapmaktadır. ABD'nin tek yanlı askerî müdahalesi, BM ve Uluslararası Hukuk'un güvenirliliğini erozyona uğratmıştır. Transatlantik ilişkiler zedelenmiş, ABD'nin müttefikleriyle ciddi fikir ayrılıkları belirmiştir. Tüm dünyada Amerikan karşıtlığı yükselişe geçmiştir. Ayrıca savaşın getirdiği yüksek maliyet, ekonomik krize neden olmuştur. Amerikan yönetiminin işgal sonrası direnişe, ülkedeki kaos ve şiddete kısa vadede çözüm bulamaması Amerikan ordusunun ve kamuoyunun özgüven kaybına neden olmuş ve bu işgal, sık sık Vietnam yenilgisiyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
American leaders felt compelled to support Iraq in order to prevent the rise of ?political İslam? as a hostile force, after losing their most important friend in the Persian Gulf region with the İranian revolution. When the Iraq, strong especially in terms of military force, showed that they could take actions contrary to Western interests, American leaders did not warn, but tried to appease them. Thus they encouraged the Iraqis to invade Kuwait but when Iraq invaded Kuwait, the U.S. agreement with Iraq have blocked all the ways and insisted on attacking Iraq. By winning the war against Iraq, the United States destroyed Iraq?s military force and thus eliminated an anti-status quo threat; increased its presence and control in the Gulf region to the extent that it could intervene in regional developments much more easily; obtained the opportunity to find solutions to the Middle Eastern problems and to establish a new order in the region; proved that it could punish the forces which would rise against the existent world order; destroyed the Vietnam syndrome; terminated the economic stagnation at home, etc. U.S. takes under control the Iraq with the help of dual containment policy in after the war, which means“the Iraqi opposition groups”,“no-fly ban areas”,“economic sanctions”and“,”arms control "However, due to not being overthrown of Saddam's regime, the loss of function of Oil-For-Food Program and the economic sanctions, and inefficient control of the UN weapons inspectors, the dual containment policy failed. Events of 11 September that caused U.S. foreign policy to turn into a strategy based on ?the power? provided a unique opportunity led to the invasion of Iraq and the U.S. unipolar hegemony through war on terror. U.S. invaded the Iraq with the claim that Iraq had weapons of mass destruction, linked to a terrorist group called al-Qaeda and the Iraqi people needed democracy. U.S. was warning the potential anti-hegemony candidates which had the potential to threaten U.S. profits, such as EU and China, not to compete with U.S. unilateral military intervention inflicted erosion in credibility the UN and the international LAW. Transatlantic relations was damaged, serious different opinions appeared between U.S. and his allies. Anti-Americanism soared around the world. In addition, the high cost of the war caused the economic crisis. American administration's post-occupation resistance in the country, could not find a solution to the chaos and violence in the short term, caused the loss of the U.S. Army's and public self-confidence and it was often compared with the defeat in Vietnam.