Dindar ailelerin çocuklarında karşı cins arkadaşlık algısı: Lise son sınıf öğrencisi gençler üzerine bir araştırma
The perception of friendship with opposite sex of pious people?s children: A research on the adolescent students in the last class of high school
- Tez No: 294579
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Karşı cins arkadaşlık algısı, genelde insan ilişkilerinin özelde de ergenlerin arkadaşlarıyla iletişim biçimlerinin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir. Dindarlığın yaşam tarzı ile seküler hayatın karşı cins arkadaşlığını normalleştirmesi bir çatışmayı da beraberinde getirmektedir. Bu çatışmanın en yoğun yaşandığı doğal bir alan, kuşak çatışmalarının da potansiyelini barındıran aile ortamıdır. Anlamaya çalışan sosyolojinin önemli bir yöntemi olan nitel araştırma yöntemi ve odak grup görüşme tekniği birinci bölümde ele alınmıştır. Dindar ailelerin çocuklarının karşı cins arkadaşlık algısını anlama sürecinde ise dindarlık, cinsiyet ve arkadaşlık kavramları ikinci bölümde tartışılarak kavramsal çerçeve çizilmiştir. Üçüncü bölümde de araştırma bulguları analiz edilmiş, karşı cins arkadaşlık algısı, dindarlığın, cinsiyet ve toplumsal cinsiyetin, arkadaşlığın evreninde değerlendirilmiştir. Dindar ailelerin lise son sınıfta okuyan çocukları, hayata bakışlarını, yaşamı anlama ve algılama biçimlerini, karşı cinsi ve karşı cinsiyeti; dindarlık ile arkadaşlık kavramlarının ekseninde paylaşarak, anlamaya çalışan sosyolojiye katkıda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The perception of friendship with opposite sex constitutes an important dimension of communication forms of human relationships in general, of adolescents with their friends in particular. Lifestyle of pious people and normalization of friendship with opposite sex through secular life leads to a conflict. An ordinary field of intensive conflict occures in family life including intergenerational conflict in potential. Qualitative research method which is a significant method of sociology and the technique of focus group are discussed in the first part. Then in the process of the perception of friendship with opposite sex of pious families?children, through discussing concepts of piety, gender and friendship conceptual framework is drawn in the second part. In the third part, the results of the research is examined, the perception of the opposite sex is evaluated in the universe of piety, sexuality, gender and friendship. Through analysing the vision of life, the forms of understanding and the perception of life, the perception of frienship with opposite sex and sexuality, of children of pious people in the last class of high school is contributed to sociology in an explanatory manner.