İran'da din psikolojisi çalışmaları
Studies on psychology of religion in Iran
  1. Tez No: 294578
  2. Yazar: MOHAMMED NAİM NAİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Çalışmamızda İran'da Din Psikolojisi'nin gelişim süreci araştırılmıştır. Bu çerçevede önce İran'da Genel Psikoloji çalışmaları ele alınmıştır. Araştırmamızda Din Psikolojisi'nin İran'daki gelişimi ve günümüzdeki durumunun Türk bilim çevresine tanıtılması amaçlanmıştır. Araştırmada iki çeşit materyalden yararlanılmıştır: Birincisi İran'a gidilerek yerinde kitap, makale vb. materyaller değerlendirilmiştir. İkinci olarak da elektronik makaleler ve psikoloji kuruluşlarının sitelerinden istifade edilmiştir. Yaptığımız bu çalışmada İran'da Genel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi (Aile) ve Klinik Psikolojinin diğer Psikoloji dallarına göre daha çok gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Din Psikolojisi konuları tarihin her döneminde ülke halkının dine karşı duyarlılığı nedeniyle tefsir, felsefe gibi ilimler içerisinde çalışılmış, felsefe ve ahlak dersi olarak medreselerde okutulduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra Psikoloji ile uğraşan her bilim adamının yapıtlarında Din Psikolojisi konuları, bir bölüm veya bölüm içinde başlık olarak ele alınmış ya da bununla ilgili özgün eserler verdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca Batı ve diğer İslam ülkelerinde yapılan sosyal bilimler, Psikoloji ve Din Psikolojisi alanındaki çalışmalar, yayınlandıklar tarihten kısa bir süre sonra Farsça'ya çevrilerek ülkede okuyucuya sunulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development process of psychology of religion in iran has been searched in this study. İn this context at first common psychology studies has been taken into account.it has been targeted that development and present position of psychology of religion in Iran is introduced to turkish scientists.in the study two genre of methods was used.the first one is that by taking a trip to iran the books, the articles and such materials in place has been searched. The second one that it has been got beneficits via electronic articles and websites of psychology establishments. İn this search it has been identified that general psychology, development psychology, child psychology (family) and clinical psychology improved more than the the other branches of psychology. Matters of religion psychology at the every term of history is considered into sciences such as Tafsir and philosophy due to country peoples sensibility to religion and it has been studied in madrasas as philosophy and Ethic lesson. In addition Matters of religion psychology in Works of scientists that interested in psychology have been considered as a chapter and a title in chapter, or original Works related to this have been observed. Furthermore it has been identified that social sciences , studies in the field of psychology and religion psychology in a short time after published has been translated into persian and then offered to readers in the counrty