Sultân III. Selîm'in beste formundaki eserlerinin usûl?arûz vezni ilişkisi yönünden incelenmesi
The examination on Sultan Selim III?s compositions in form 'beste? in terms of relationship between the pattern and the aruz rhythm
  1. Tez No: 294610
  2. Yazar: AYŞE EMSAL AKSIN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR KALTAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türk Mûsıkîsi'ne bir dönem ekol olmuş bir Osmanlı pâdişâhı olan Sultân III. Selîm, gerek mûsıkîşinâslığı, gerekse kendi döneminde yetişen pek çok bestekâra hâmilik etmesi bakımından çok önemli bir konuma sahiptir. Çok sayıda eser bestelemiş olmasına rağmen, günümüze sadece 106 kadar eseri ulaşabilmiştir. Bu eserlerden 8 tanesi Beste formundadır. Bu çalışma kapsamında, Sultân III. Selîm'in `'Beste'' formundaki eserleri, notaları yeniden yazılarak, usûl-arûz vezni ilişkisi yönünden araştırılmış; ayrıca eserlerin şerhleri de yapılarak, biçim ve usûl açısından nasıl bir dağılım gösterdiği incelenip, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sultan Selim III has very important position in Turkish classical music. He had not only created the school in Turkish music with his compositions but also supported many composers who emerged in his time. Although he had composed a large number of works, we know 106 of them. 8 of these works had been composed in ?beste? form. In context of this study, we examine his works of ?beste? form in terms of relationship between the pattern and aruz rhythm by rewriting their notes. Further, in this study, these works were annotated and analyzed in terms of distribution of formal features and the pattern.