Dönüşümcü (transformasyonel) liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between transformational leadership and organizational commitment
  1. Tez No: 294611
  2. Yazar: PINAR ERDOĞRUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ SERDAR ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bugüne kadar pek çok alanda, organizasyonlarda insan faktörünün etkinliğini attırmak üzerine bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Özellikle son yıllarda ?dönüşümcü liderlik? ve ?örgütsel bağlılık davranışı? kavramlarına önem verilmiştir. Ancak pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen bu iki değişkenin birbirleri ile olan ilişkileri üzerine yapılmış olan çalışmaların düzeyi yetersiz kalmıştır. Bu tez çalışmasında ise dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık davranışı ilişkisi üzerinde çalışılmıştır.Bir Kamu Bankası'nın Ankara'da görev yapan 544 çalışanına uygulanan bir anketle, veriler toplanmıştır. Toplanan bu verilerin analizi sonucunda önemli bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular ışığında dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık davranışı arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.Tüm veriler değerlendirildiğinde; dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılık davranışı üzerinde pozitif yönde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu anlamda bulgular hem teorik, hem de pratik açıdan literatüre önemli katkılar sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
So far, many researches are made on various fields in order to increase the effectiveness of human factor in organizations. Especially, in recent years ?transformational leadership? and ?organizational commitment behavior? concepts gained more importance. However, researches that were made are not adequate enough to show the relation of these variables. In this thesis, the relationship between transformational leadership and organizational commitment behavior is studied.544 employees of a public bank were surveyed and data collected. When these data is analyzed, important results were obtained. In the light of these findings; it can be said that there is a significant relationship between transformational leadership and organizational commitment behavior.When all the data were evaluated; it is concluded that transformational leadership has positive effect on organizational commitment behavior. This sense; the findings provide an important contribution to the literature on both theoretical and practical nature.