Global reklam kampanyalarında kültürel farklılaşmalar
The cultural diversifications in the global advertisement campaigns
  1. Tez No: 294619
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA ILGAZ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Global reklamcılığın anlamı, reklamın çekiciliğini, mesajını, kreatif çalışmaları ve benzeri herşeyi tüm dünyada aynı standartta gerçekleştirmektir. Global reklamda, uygun dilin kullanılması ve ülkelerarası kültürel farklılıkların düzenlenmesi oldukça zordur. Markalarda yerelleştirme global reklamcılığın gerekliliği iken, bu gereklilik marka ismi ve mesajında ise globalleşme olmaktadır.?Global reklam kampanyalarındaki kültürel farklılıklaşmalar ve görsel öğelerin değerlendirilmesi? adlı tez çalışmasında; toplumların sosyal, ekonomik ve kültürel farklılaşmalarının, globalleşme sonucunda, uluslararası markaların reklam kampanyaları üzerinde yarattıkları etkiler üzerinde durulmuştur.Günümüzde globalleşme ile birlikte değişen toplumsal normlar ve kültürler birçok alanda olduğu gibi tasarım dünyasında da etkileşim yaratmış, global markaların reklam kampanyalarındaki grafik anlatımı da değiştirmiştir.Bu tez çalışmasında, global reklam ajanslarında çalışan sanat yönetmenlerinin globalleşme ve uygulama alanlarındaki kendi görüş ve düşüncelerine yer verilen bir bölüm oluşturulmuştur. Reklam yaratıcılığının uluslararası arenada son dönemdeki değişimi ele alınmış, global markalar ve reklam ajanslarının değişen sistemleri, reklam kampanyalarının oluşum süreçleri, değişen sanat yönetmeni tanımı, oluşturulan son dönem grafik dil ve global reklamcılığın yeni algısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The meaning of global advertising is realizing the attraction of advertisement, the message, the creative studies and all other related issues with the same standards all over the world. In the global advertisement, it is considerably hard to use the suitable language and manage the cultural discrepancies. The necessity of global advertising for the brand is localization, while this necessity is the globalisation for the brand name and its message.In the thesis named ?The cultural diversifications in the global advertisement campaigns and evaluation of visual components?; the effects of social, economic and cultural diversifications on the advertisement campaigns of the international brands are emphasized as a result of globalisation.The social norms and cultures changing with globalisation have resulted in an interaction in the designing world as well as many other fields; and the graphical expression of global brands in the advertisement campaigns have also changed accordingly.In this thesis, there is a chapter where the personal comments and opinions of the art directors working at global advertisement agencies are stated about the globalisation and application areas. The recent changing of advertisement creativeness in the international area is considered; and the changing systems of advertisement agencies, the establishment processes of advertisement campaigns, the changing definition of art director, the recent graphical language established and the new perception for global advertising are analysed.