?Ana Hanım Kız Hanım? adlı oyunun reji analizi
Directing analysis of the drama ?Ana Hanım Kız Hanım?
- Tez No: 294652
- Danışmanlar: PROF. ZAMİNE HACIYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rejisörlük Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ana hanım kız hanım adlı bu oyunun sahneye konma aşamasında sahnenin üstündeki oynanan oyunun yani seyirci tarafından izlenen ve süresi sadece iki saat süren oyunun masa arkası diye tabir ettiğimiz aşamasının tamamı bu çalışmanın içindedir.Çalışmada bir oyunun sahnelenmesi için gerekli olan her şey ele alınmıştır. Tabii ki yazarda ele alınarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Yaşamı, hayatı, eserleri gibi. Oyunun sahneye konması sırasında kostüm düzeninden, ışık planına müziklerin notaya dökülmesinde hemen hemen her aşamada reji ekibinin bir arada olup çalışmanın bir ekip işi olarak ortaya çıkması en önemli aşamadır. Gerek oyuncular gerekse teknik ekip olsun herkesin içinde olduğu ve son güne yani prömiyer gününe kadar çalışmanın bitmediği bir süreçtir. Bu tezin içerisinde hepsinden bahsetmeye çalıştım.Oyun bir Türk oyunu olduğu için tabii ki Türk Tiyatrosu'ndan bahsetmek gerekiyordu. Türk Tiyatrosuna Bir Bakış başlığı altında kısaca bahsettik. Konu olarak daha çok köylerde geçen bir olay olduğu için oyunun her yerde oynana bilir olarak düşünülmesi (köy meydanları gibi) tasarlanıp dekorunun ona göre planlanmasını reji aşamasının dekor planlanması bölümünde ele aldık.Sonuç olarak bir oyunun sahneye konması ve bunun masa arkası çalışmasının tamamının bir ürünü olarak bu tezi hazırladık. Her kese iyi seyirler ve perde.
Özet (Çeviri)
The entire back stage study during the framework of acting of the drama ?Ana Hanım Kız Hanım? which can be watched by the audience only for 2 hours on the scene is in this study.Everything necessary for staging of a scene has been examined in the study. Of course, the author has been included into the study e.g. his life and works. The most important step during the process to put a scene on stage is that to work as a team in order to direct a teamwork, in almost all parts like costume scheme, lighting plan and creation of a music from the notations, etc. It is such a process that both the actors and techincal team should be a part of the study until the last day of the process which is called as premier day. I tried to mention them all in this thesis.It was essential to mention Turkish Theatre since the drama was a Turkish one. So ıt was mentioned briefly undar the title of ?An Overview of the Turkish Theatre?. The planning of the decor appropriately for acting anywhere (such as rural areas) since the topic of the drama was picked from a rural life, decor was examined in the planning phase of the decor in the directing step.As a conclusion, this thesis has been prepared as a result of the whole back stage framework of a process for staging a scene on a drama. Enjoy the drama and Action!