Family relationships in Brian Friel's Philadelphia, Here I Come!, Living Quarters and Aristocrats
Brian Friel'ın Philadelphia, Here I Come!, Living Quarters ve Aristocrats adlı oyunlarındaki aile ilişkileri
  1. Tez No: 332526
  2. Yazar: SUAT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
En üretken yazarlardan biri olan Brian Friel tüm hayatını yazmaya adamıştır. Öğretmenlik yaparken bile dikkat çekici kısa hikâyeler yazmayı başarmıştır. Yazın macerası para kazanmak için yazdığı kısa hikâyeler ve yayınlanmamış radyo oyunlarıyla başlar ve tüm dünyada yayınlanan oyunlarıyla devam eder.Sürekli olarak reddetmesine rağmen çoğu eleştirmen tarafından her zaman politik olduğu düşünülmektedir. Ne kadar kaçmaya çalışsa da çoğu yazarın ister istemez kendi toplumundan beslendiği gibi o da kendi ülkesinin tarihi geçmişine değinmekten kendini alamaz. Oyunlarına baktığımızda hem politik hem de evrensel konular işlediğini görürüz. Çoğu oyununda ailevi konular görmek mümkündür. Örneğin en iyi oyunlarından biri olan Philadelphia, Here I Come!? da asıl odak göç gibi görünmektedir çünkü o dönemlerde insanlar İngiltere?nin sömürgesinden kaçıp daha rahat hayat sürmek umuduyla Amerika?ya göç etmeyi hayal etmekteydi, fakat bu tema benim için oyunun sadece yüzeysel anlamını vermektedir ve oyunun politik yanıdır. Dikkatimi en çok çeken ise Friel?in dışavurumcu teknikle anlattığı ve özellikle baba ve oğul arasındaki ailevi ilişkilerdir. Dışavurumcu teknikle yazılmış oyunlar ana karakterin zihnini derinlemesine okuyucuya ya da izleyiciye vermek ister, bu yüzden ana karakterin monologları çok yer kaplar. Fakat bu oyunda monologlar yerine, karakteri iki aktörün canlandırabileceği şekilde Genel ve Özel olarak ikiye ayırır. Public (Genel) herkesin gördüğü, hissettiği ya da konuştuğu kişidir. Öbür yandan Private (Özel) sadece Public tarafından görülmekte ve duyulmaktadır, çünkü Private?nin varlık sebebi Public?in hayatını ve özellikle teyzesiyle Amerika?ya göç etme sebebi olan ve aralarında büyük iletişim kopukluğu olan babası hakkındaki duygu ve düşüncelerini bize aktarmaktır. Kısacası, Private Public?in bilinmeyen gerçeğini aktarmak için kullanılmıştır. Living Quarters için tek kelimeyle taşralı bir aile hayatının modern bir trajedisi denebilir. Konusunu bir yunan oyunu olan Hippolytus?tan alır. Orijinal oyunda karısına sarkıntılık ettiğini düşünen bir 108babanın oğlunu suçsuz olduğu halde öldürtmesini konu alıyor. Çocuk suçsuzdur çünkü üvey annesi ona aşık ve onun peşinden koşar, elde edemeyince de kocasına yalan söyler. Friel?ın oyununda ise karısının onu oğluyla aldattığını duyan baba intihar eder. Çocuğun üvey annesiyle ilişkiye girmesinin sebebi ise babasının annesini iyileştirmek için elinden geleni yapmadığını düşünerek bunu bir intikam olarak görmesidir. Bu oyunu bu kadar ilginç yapan şey ise oyunun tamamen hayal ürünü olmasıdır. Bilindiği üzere Friel etkili anlatım teknikleriyle ünlüdür. Oyunları tarihi kahramanlar, yazarlar, tarihi kaydeden insanlar ve yönetmenlerle doludur. Bu oyunda da Friel geçmişteki olayları, karakterlerin geçmişte es geçtiği fırsatları bir hakem ya da hakim gibi değerlendiren Sir adında bir karakter yaratmıştır. Aristocrats bir ailenin yeniden bir araya gelmesini konu edinen bir oyundur. Aile üyeleri en genç ve müziksel yeteneğe sahip kız kardeşleri olan Claire ile ondan iki kat daha yaşlı olan zengin bir tüccar arasındaki evlilik için bir araya gelmiştir. Düğün için yapılan bu toplanma babalarının Afrika?da yaşayan kız kardeşleri Anna tarafından gönderilen teyp kaydını dinledikten sonra ölmesiyle bir cenaze törenine dönüşür ve dolayısıyla evliliğin ertelenmesine sebep olur. Oyundaki en önemli şey samimi ve içten aile ilişkilerinin engellenmesine yol açan otoriter babanın sebep olduğu iletişim kopukluğudur. Bu üç oyunun temalarındaki ortak nokta ailedeki katı baba otoritesinin Philadelphia, Here I Come! da bir çocuğun bölünmüş bir kişiliğe bürünmesine, Living Quarters? ta bir çocuğun babasından intikam almak istemesine, Aristocrats?ta bir çocuğun homoseksüel olmasına sebebiyet vermesidir. Bunun yanında kız çocukları da payını almıştır: onların da ya mutsuz evlilikleri var ya da boşanmışlardır. Babanın baskın olduğu aile ilişkilerini işleyen bu tema bazı eleştirmenler tarafından İrlanda ailelerinin çoğunda görülebileceği söylenmektedir. Aslında bu temayı birçok toplumda görmek de mümkün ki bu da Friel?in evrensele ulaşmasını sağlamıştır. Bundan dolayı, Friel?i tamamen politik bir yazar olarak etiketlemek haksızlık olur, çünkü politik olmayan oyunları, eserleri içinde çok yer kaplamaktadır
Özet (Çeviri)
One of the most productive writers, Brian Friel has dedicated his whole life to writing. Even when he was working as a teacher, he managed to create noteworthy short stories. His writing adventure starts with short stories and unpublished radio dramas in order to earn money and continues with plays that are published all around the world. He has always been thought by most of the critics to be writing political short stories or plays, although he incessantly rejects to have a political propaganda. No matter how hard he tries to escape from his past, he justly cannot help referring to his country?s historical background as most of the writers willy nilly feed on their own society. When we look at his plays, we can easily see both political and universal concerns. In most of his plays, it is possible to see familial concerns. To illustrate, in one of his best plays, Philadelphia, Here I Come! emigration seems to be the main focus of the play, because at those times many of Irish people imagined to emigrate to the United States in the hope of having better lives in the absence of the colonizer Britain, however this theme, for me, just gives the surface meaning and it is the political side of the play. What draw my attention most was the family relations, especially the one between the father and the son in the absence of a mother, which is conveyed by Friel with an effective expressionistic technique. The plays written with expressionistic technique try to disclose the protagonist?s mind in depth; therefore the monologues of the protagonist take up too much room. Instead of using monologues, Friel divides the protagonist into two personalities as Public and Private to be played by two actors. Public is the real person who everybody sees, feels or speaks to. On the other hand, Private is seen and heard only by Public as Private is there to convey Public?s thoughts, feelings or emotions about his father as they have great lack of communication, which leads to Public?s wish to emigrate to the United States with his aunt. Private, in short, is used to represent Public?s unknown reality. Living Quarters is simply a modern tragedy of provincial family 110life. The plot comes from a Greek play, Hippolytus, in which the father has his son killed as his second wife accused his son of seducing her although it her to fall in love with her stepson. In Friel?s play, the father, Commandant Butler commits suicide upon hearing his wife?s infidelity with his son who had affair with his step mother simply for revenge as he thinks that he accuses his father of not doing much enough to save his mother from death. What makes this play that much interesting is that the whole play is merely contemplation. As known, Friel is famous for his effective story-telling techniques. His plays are full of narrators, writers, chroniclers, history-men, stage directors, translators. In this play, too, Friel has created a character called Sir who, like a judge or a referee, evaluates the past happenings and opportunities that the characters did not use. Aristocrats is another drama based on a family reunion. The family members have gathered for the marriage between the youngest and musically talented daughter, Claire, and a successful merchant who is twice her age. The family reunion for Claire?s wedding turns out to be a gathering for Father?s death after listening to the tape recording sent by his daughter, Anna who is now a nun in Africa, which leads to the postponement of the wedding. The most important issue in the play is the authoritative father who has led to lack of communication that inhibits sincere and affectionate family relations. Regarding the themes of these plays, all of these play focus on the authority of the father of family, which has caused a son to have split personality in Philadelphia, Here I Come!, a son to seek revenge in Living Quarters and a son to become a gay in Aristocrats. Besides, the daughters take their share, too: they have either unhappy marriages or they have divorced. This theme of father-dominant family relations is said by some critics to be found in most of Irish families. Indeed, it is possible to come across this kind of families in many ofsocieties, which enables Friel to arrive at the universal. Therefore, it would be unjust to label Friel as a political writer as his non-political plays take too much room among his works.