Arnavutluk'ta Hıristiyanlık ve İslamiyetin tarihçesi
History of Christianity and Islam in Albania
- Tez No: 294654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
?Arnavutluk'ta Hristiyanlık ve İslamiyet'in Tarihçesi? konulu çalışma ile başlangıçlarından bugüne ana hatlarıyla Arnavutluk'taki Hristiyanlığın ve İslamiyet'in tarihsel gelişimleri ele alınmıştır.Elde edilebilen imkânlar ölçüsünde yapılan bu araştırmaya göre Arnavutluk'taki Hristiyanlığın kökleri apostolik döneme ait olmasa da eskilere uzanan bir tarihe sahiptir. Arnavutluk, doğu ile batı Hristiyanlığının kesiştiği bir noktada olması hasebiyle Hristiyanlığın 11. y.y'da yaşadığı büyük skizma (bölünme) sırasında hem Ortodokslar hem de Katolikler açısından önemli fonksiyona sahip olmuştur.İslam dininin hoşgörüsü gereği Osmanlı Devleti herkese adil davranıp tüm dinlerin mensuplarına eşit haklar tanımıştır. Dolayısıyla Arnavutluk'ta gerek Katolik Kilisesi gerekse Ortodoks Kilisesi bu haklardan yararlanarak bu dönem içerisinde tam anlamıyla en parlak dönemlerinden birini yaşayarak faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır.Hristiyanlar, Arnavutluk'ta sayı açısından Müslümanlardan sonra ikinci sırada yer almaktadırlar. İslamiyet'in tarihçesi ise, 13.-14. y.y. arasında Osmanlıların Arnavutluk'u tamamen fethetmesine uzanmaktadır. Osmanlıların gelip adaleti, özgürlüğü, yatırımı v.b hizmetlerini gören Arnavut halkın çoğunluğu, kendi rızası ile Hristiyanlık'tan İslamiyet'e geçmiştir. Böylece hem Arnavut halkına hem de genel Osmanlı coğrafyasına büyük katkılarda bulunan çok önemli şahsiyetler ortaya çıkmıştır.Enver Hoxha rejimi döneminde tüm inançların kanunen yasaklanmasından sonra herhangi bir Hıristiyan ve İslamî faaliyetten bahsedilemez ancak 1990 yılında rejimin çökmesi ile din Arnavutluk'ta yeniden yükselen bir değer olmuştur. Arnavutluk, dinler arasındaki uyumu ile tüm dünyaya örnek olacak bir mahiyet taşıyarak dünyanın dört bir yanında her kesimden insanın taktirini toplamıştır.1990 yılında rejimin yıkılmasının ardından hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar her alanda faaliyetlerini sürdürmektedirler. İslam Komitesi, Arnavutluk'un her bölgesinde bulunan müftülüklerle birlikte hizmet vermektedir.
Özet (Çeviri)
The study titled ?History of Christianity and Islam in Albania? deals with the historical evolution of Christianity and Islam in Albania since their beginning.According to our findings the roots of Christianity in Albania goes back early time. Because Albania lies at the crossroads of East and West, it had a very significant position both for Catholic and Orthodox Churches during the great schism of 11th century.On account of the principle of tolerance in Islam, Ottomans gave its citizens equal rights and treated them with justice. Thus both Catholic and Orthodox Churches benefited from the same rights and lived their heydays and increased their missionary activities under the Ottoman rule.Christians have the second largest number in Albania after Muslims. As for the history of Islam, its roots go back to the complete conquest of Albania by Ottomans during the 13th and 14th centuries. Majority of Albanian population willingly converted into Islam as a result of seeing Ottomans? justice, equality, and investments etc. As a result there were many great figures in the history of Albania who made contributions to Albanian population in particular and to the entire Ottoman geography in general.