1920-2009 tarihlerinde Konya'da kullanılan sünnet giysilerinin fotoğraflarda incelenmesi
Research on the photographs of the circumcision clothes used in Konya from 1920 to 2009
  1. Tez No: 294675
  2. Yazar: YASEMİN YASA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİYASE ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
İnsanlığın en eski geleneklerinden biri olan sünnetin tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak tarih sahnesinde sünneti yapan ilk millet Mısırlılardır. Anadolu'da ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların şehzadeleri sünnet ettirmeleri büyük şenliklerle yapılırdı. Şenlikler töreleri, törenleri, yemekleri, giysileri daha birçok bölümleri ile Türk kültür tarihinin olduğu kadar toplum hayatının da bir aynası durumundadır.Sünnet gelenek ve görenekleri tarihten günümüze kadar değişikliğe uğrayarak da olsa süregelmiştir. Törenden birkaç gün önce ailenin maddi durumuna göre hazırlıklar başlardı. Sünnet olacak çocuğa bir sünnet giysisi yaptırmak adettendir. Bu giysi hazır olarak satılmakta ya da örneğine uygun olarak dikilmektedir. Zamanla büyük değişime uğrayan, modaya göre farkı şekiller alan bu giysilerin; giyim sanatları açısından özelliklerinin belirlenmesi günümüz kuşağı ve gelecek kuşaklara tanıtılması, giysilerin yaşatılması ancak giysilerin belgelendirilmesi ile mümkün olacaktır.Bu amaç doğrultusunda; 1920-2009 tarihlerinde Konya'da kullanılmış olan sünnet giysilerinin fotoğraflardan incelenmesi konu olarak seçilmiş ve 62 fotoğrafta 69 giysi incelenmiştir. Böylece kültürümüzü gelecek nesillere aktararak folklorumuza katkı sağlanacağı düşünülmüştür.Araştırmanın birinci bölümünde; problem, amaç, alt amaçlar, araştırmanın önemi, sayıtlılar, sınırlılıklara yer verilmiştir. İkinci bölümünde; Sünnetin tanımı, sünnetin tıbbi ve dini açıdan önemi, Türk kültüründe sünnet törenleri, kirvelik ve sağdıçlık, sünnetçi, Konya sünnet töreni gelenek ve görenekleri hakkında bilgi verilmiştir.Katalog bölümünde yer alan giysilerin; Temin edildiği yerler, giysi cinsi, kullanılan renkler, model ve kesim teknikleri, süsleme özellikleri, aksesuarları, gözlem fişleri aracılığı ile belirlenmiştir. Giysilerin her özelliği için tablo oluşturulmuş ve gözlem fişlerinden elde edilen veriler tablolara aktarılmıştır. Tablolardan elde edilen bulgulara göre, giysilerin her özelliğinin değerlendirilmesi yapılmış ve bulgular doğrultusunda sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın sonuç bölümünde; elde edilen tablolar doğrultusunda sonuca ulaşılmaya çalışılmış, konu ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur. Son bölümde Türk kültüründen ve Konya geleneksel sünnet giysilerinden esinlenilerek tasarlanmış çağdaş sünnet giysi tasarımlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of circumcision, one of the oldest traditions of mankind ,is not exactly known. But Egyptians is the first nation which circumcised in history. In Anatolia during Ottaman Empire major festivities were held for Sultan?s sons in order to have their son circumcised. Festivals traditions ceremonies dinners and many other parts has been a mirror of society as well as Turkish cultural history.Customs and traditions of circumcision have continued in spite of large changes from the date which has remained to today. Accprd,ing to financial situation of the family , preparitions of circumcision began a few days before the ceremony. It has been a tradition to make a child?s clothing for a child to be circumcised. This special garment is either sold as a ready?sewed or sewn in accordance with its instance. That these garments which have undergone large changes over time and have sewn in different shapes accordig to fashion are determined its features in terms of apperal arts anda re introduced to today?s and feature generations and also make them alive will be possible by documenting them.In this study realized for this aim , that the photographs of circumcision clothes used in Konya are studied have been chosen as a subject and 69 clothes in 62 photographs are examined. In this way, ıt is thought that we can contribute to our folklore by transfering our cultureA problem, a purpose, subpurposes, the importance of study, hypotesis, restriction have been included in the first part of the study. There has been give information about the description , importance of the circumcision in terms of religious and medical, ceremonies in Turkish culture, being kirve and paranymph (best man ), and also being circumciser and Konya circumcision ceromon?s traditions in the second part of this study.The materials, colours, models, cutting and sewing techniques and the features of adorning used in these garments which have been taken part in catalog section, have been determined by means of observation index cards. A table has been constituted for every feature of clothes and datas got from observation index card have been transferred to tables. According to findings to table, each feature of garments have been evaluated and tried to Access to conclusion.At the end of the study , it has been tried to Access to conclusion and give some suggestions about the topic by means of tables. n the last part of study, modern circumcision clothes designs have been included by being inspired Turkish culture and Konya tarditional circumcision clothes.