Basın ahlâkı açısından haberde nesnellik olgusu
A case of conduct in press news in objectivity
  1. Tez No: 294691
  2. Yazar: YASEMİN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Basın, yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet niteliğinde bulunmaktadır. Dördüncü kuvvet olma niteliği ona belli bir toplumsal sorumluluğu da yüklemektedir. Basının sahip olduğu bu yükümlülük, basın ahlâkının kurallarına da uymayı gerektirir. Basın ahlâkı haber, yorum, tutum, davranış ve ilkeleri bir bütünlük içinde ister ve tanımlar. Basının en önemli toplumsal işlevi, onun halka doğru, dürüst ve halktan yana bir anlayış sergilemesidir. Haber ve bilgi herhangi bir ticari zihniyet olarak düşünülmemeli, sadece topluma doğru ve dürüst şekilde aktarılmalı ve toplum bilgilendirilmelidir. Basının sahip olması gereken objektif, tarafsız, doğru, dürüst vb. özellikler, Türk basınında özellikle basının sahiplik yapısının el değişmesi ile neredeyse kaybolmuştur. Bunun nedeni açıkça Türk basınını elinde tutan büyük sermayedarların veya grupların, Türk basınını kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmasıdır. Türk basını bu sahiplik yapısı altında basın ahlâkı kurallarını hiçe saymakta ve çalıştığı basının sahipliğinde onun kurallarını uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Press, legislative, executive, and unbiased nature of the force there after the fourth. The fourth attribute of being the force it imposes a certain social responsibility. The press has the obligation to abide by the rules of the press requires morals. Press ethics news, comment, attitude, behavior, and whether the principles and definitions in integrity. The most important social function of the press, his ring true, honest and understanding from the public, showing a side. News and information, as should by any commercial mindset, not only to society and the community informed aktarılmalı accurate and honest manner. The press should have an objective, impartial, accurate, honest, and so on. properties, especially in the Turkish press, the press almost disappeared with the change of ownership structure of the hand. This is because the major shareholders or groups clearly holds the Turkish press in the Turkish press in accordance with their needs, uses. Under this ownership structure of the Turkish press, press the ethics rules of counting and trying to disregard its media ownership rules applied.