Avrupa Birliği'nin yasadışı göçü önleme politikaları ve üyelik sürecindeki Türkiye'ye etkileri
European Union's policies of smuggling illegal immigration and its effects to Turkey in candidacy process
  1. Tez No: 294710
  2. Yazar: ERTAN MANİSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Birliğe yönelen yasadışı göç hareketlerini azaltmak amacı ile 1970'li yıllarda ortak politikalar oluşturmaya başlamıştır. Çalışmada AB'nin yasadışı göç ile mücadele kapsamında günümüze dek oluşturduğu politikalar ve bu politikaların aday ülke Türkiye'ye etkileri incelenmiştir.Çalışmanın kuramsal çerçeve bölümünde Avrupa bütünleşmesi ele alınmıştır. Yeni İşlevselcilik kuramı ışığında Avrupa bütünleşmesi incelenmiş ve kuramın Avrupa Birliği'nin komşu ve çevre ülkelerle ilişkileri üzerine uygulanabilirliğine değinilmiştir. Kuramsal çerçevede ayrıca çalışma içerisinde sıkça kullanılan göç ile ilgili terimler anlam birliği sağlamak amacı ile açıklanmıştır. Göç ile ilgili uluslararası mevzuata da değinilen bölümde uluslararası hukukta göç ile bağlantılı anlaşma ve sözleşmeler irdelenmiştir.Bulgular ve yorum bölümünde ilk olarak Avrupa Birliği'nin kuruluşundan günümüze yasadışı göç ile mücadele kapsamında gerçekleştirdiği uygulamalara değinilmiştir. Ardından Avrupa Birliği'nin yakın komşularına yönelik oluşturduğu ve yasadışı göçü önlemenin de bir amaç olduğu politikalara değinilmiştir. Çalışmanın Türkiye odaklı kısmında da ilk olarak Türkiye'nin AB adaylık süreci temel belgeleri incelenerek yasadışı göç konusunun bu belgelerdeki yeri ve önemine dikkat çekilmiştir. Bulgular ve yorum bölümünün son kısmında gerek AB'nin yasadışı göçü önleme politikaları gerekse adaylık süreci temel belgelerinin Türkiye'ye etkilerine değinilmiştir.Sonuç ve değerlendirmeler bölümünde de çalışmanın önemli yerleri üzerinden tekrar geçilmiş ve çalışma sonucunda varılan hükümler belirtilmiştir. Çalışma tamamlandığında AB'nin Ege Denizi'nde icra ettiği FRONTEX (Frontières extérieures- Avrupa Dış Sınırlar Ajansı) operasyonlarının Türkiye ile Yunanistan arasında var olan sorunları olumsuz etkilediği kanısına varılmıştır. Yunanistan-Türkiye sınırına AB sınır muhafızı yerleştirilmesinin Türkiye ile iş birliği yapmak yerine Türkiye'yi dışlayıcı bir uygulama olduğu ve yeterli teknik incelemeler yapılmadan AB ile imzalanacak geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girmesi durumunda Türkiye'nin büyük sıkıntı içerisine gireceği çalışmada ulaşılan diğer temel sonuçlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) countries started to create common policies in 1970?s for cutting down illegal migration through Union. In this study the policies EU created about combatting illegal migration till today and the effects of these policies to candidate country Turkey were examined.In theoretical part of the study European integration was abstracted. European integration was examined in the light of neo functionalism and the applicability of the theory over the relations of European Union with neighbour and perimeter countries was mentioned. In the theoretical part, also the terms that were related to migration and used in the study oftenly were explained to make their meanings accurate. The international regulations were mentioned and the treaties and arrangements about migration in the international law were considered in the section.In the part of findings and paraphrase first, the practises that European Union performed about the scope of combatting illegal migration since its establishment. Then, the policies which European Union created for her near neighbours and had an aim for suppressing illegal migration were mentioned. The part of the study that focused on Turkey drew attention the place and importance of illegal migration over the main documents of membership period by examining the membership documents of EU. In the last part of findings and paraphrase, the effects of the EU?s policies of suppressing illegal migration and the main documents of membership period to Turkey were mentioned.In the result and evaluation part the important parts of the study were re-mentioned and the arbitrament after the study were explained. At the end of the study, it was decided that the FRONTEX (Frontières extérieures) operations that EU performed in the Eagean Sea influenced the problems between Turkey and Greek negatively. The other results were that putting EU border teams in the border of Turkey and Greek is an exclusive enforcement than making cooperation and Turkey will have great difficulties if the readmission agreement that is signed with EU without enough technical analysis comes into effect.