Türkiye ile Rusya arasındaki nükleer enerji iş birliğinin Türkiye'nin enerji güvenliğine etkileri
The impacts of Turkey Russia nuclear energy cooperation on Turkey's energy security
  1. Tez No: 294712
  2. Yazar: MURAT GÜNVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
dünyanın birçok noktasında enerji üzerine güç mücadelelerininyaşandığı görülmektedir. Enerji kaynaklarının sonsuz olmadığı gerçeği bumücadelelerin temel sebebi olarak değerlendirilmektedir. Ülkeler bu mücadeleyigerçekleştirirken belirlemiş oldukları enerji politikaları üzerinden hareket etmektedir.Günümüzde enerji politikalarının temel hedefi enerji güvenliğininsağlanmasıdır. Bu da enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ile yakın ilişkilidir. Petrol,doğal gaz ve kömürün yakın gelecekte tükenecek olması, ülkeleri farklı enerjikaynağı arayışlarına sürüklemektedir.Yenilenebilir enerji kaynakları ile beraber nükleer enerji de bugün birçokülkenin enerji politikasında yerini almaktadır. Bilhassa gelişmekte olan ülkeler, artanenerji ihtiyaçlarını karşılamak adına nükleer enerjinin kullanımına ağırlıkvermektedir. Bugün 29 ülkede faaliyet halinde toplam 440 adet nükleer santralvardır. 61 nükleer santralin inşaatı devam etmekte, 158 tanesi için planlamalaryapılmakta ve 326 tanesi de sözleşme aşamasında bulunmaktadır.Türkiye de 1960'dan beri süre gelen nükleer santral kurma girişimlerini 2010yılında sonuçlandırmıştır. Türkiye ile RF arasında imzalanan nükleer santral iş birliğianlaşması ile Türkiye'de nükleer santral kurulmasına dair ilk adımlar atılmıştır.Karar alıcılar tarafından nükleer enerjiye geçme gerekçeleri ise; enerji üretimindehidrokarbon kaynaklı yakıtlara olan bağımlılıktan kurtulmak, elektrik enerjisiüretiminde kaynak çeşitliliğini sağlamak ve sera gazı salınımı yapmayan bir enerjikaynağını kullanmak olarak belirtilmektedir. Anlaşmanın RF ile yapılmasıyla daTürkiye ile RF arasındaki mevcut enerji iş birliğinin daha sağlam, derin ve kalıcıkılınarak bölgesel ve küresel barış, refah ve istikrara katkıda bulunacağının altıçizilmektedir.Diğer taraftan Türkiye'nin RF'ye olan enerji bağımlılığına rağmen, nükleerenerjide de RF'nin tercih edilmesi tartışmalara yol açmaktadır. Nükleer enerji işbirliğinin Türkiye'ye olumlu ve olumsuz yansımaları olacaktır. Türkiye enerjikaynaklarını çeşitlendirirken, kaynak ülke çeşitlendirmesi yapmamaktadır. Rusya'yaenerjide olan bağımlılığın, doğal gazdan sonra nükleer enerji ile de devam edeceğigözükmektedir. Türkiye ise bu anlaşma ile nükleer kültür edinme adına ilk hamleyiyapmaktadır. Nükleer enerji iş birliğinin Türkiye ile RF arasındaki farklı projelerin deönünü açacağı değerlendirilmektedir. Bu süreçte Türkiye'nin dikkat etmesi gereken,RF'nin daima çıkarları doğrultusunda iş birlikteliklerine yön verecek olduğudur.
Özet (Çeviri)
Today there is a great power struggle at many places of the world. Because ofthe energy sources are not infinite, many countries are struggling on this issue.While countries are continuing to struggle, they do it with their energy politics.Today the main aim of energy politics is to maintain the energy security. And itis also related to diversify the energy sources. Because of running out of oil, naturalgas and coil, many countries are seeking to different kinds of energy sources.With the renewable energy sources, nuclear energy choice are at the energysecurity plan of many countries. Especially developing countries are widely usingnuclear energy in the world. Today there are 29 countries which use nuclear energy.Total nuclear power plant number is 440. In addition to that there are also 61nuclear plants construction remaining and countries are planning to build 158nuclear plants more.In Turkey, the nuclear power plant approaches have finally got result in 2010.The nuclear power plant approach has started with the agreement that was signedbetween Turkey and Russia. The managers in Turkey have some reasons forchoosing nuclear energy. They believe that nuclear energy will save Turkey from thedependence of oil and natural gas. And they said that it is an option for electricityproduction. Because of the agreement signed with Turkey and Russia, the relationswith two countries will develop with friendship, welfare and stability.In the other hand, despite the dependence of Turkey to Russia, it is said to bevery interesting to choose Russia for nuclear power plant construction. Thisagreement has some positive and negative sides for Turkey. First of all, it is truethat Turkey will diversify its energy sources. But he can not diversify the country whohas the energy sources like Russia. Turkey is dependent to Russia at natural gas.With this agreement the dependence will go on. But Turkey thinks that this nuclearpower plant agreement will be very profitable for having the nuclear culture. And it isalso said that this agreement will cause more associations about energy with Turkeyand Russia. At this period the most important for Turkey is watching out Russia.Because Russia is very realist and pragmatic about its aims. So while trusting toRussia, Turkey must be more careful.