Platolu destilasyon kolonlarında kararlı hal durumunun incelenmesi
The Research of the steady state condition in the plate destillation columns
  1. Tez No: 29473
  2. Yazar: MEHTAP GÜLBÜKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Platolu destilasyon kolonlarında kararlı hal durumunun incelenmesi. ÖZ Bu çalışmanın amacı destilasyon operasyonuna etki eden faktörlerden reflüks oranı, kazan ısısı miktarı ve besleme kompozisyonu değişimlerinin uygulanmasıyla tepe ve taban ürünü kompozisyonlarındaki değişimin incelenmesidir. Yaptığımız deneylerde etilasetat - toluen ikili karışımı kullanılmıştır. Deneyler 3.5cm çapında, 3m yükseklikte ve 53 adet platodan oluşan delikli platolu bir destilasyon kolonunda yapılmıştır. Teorik plato sayısının hesaplanmasında S orel-lewis ve McCabe - Thiele metodlarını kullanan iki adet bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV The research of the steady-state condition in the plate distillation columns. ABSTRACT The main aim of this study is to examine the changes of the top and buttom product compositions at the changes of the reflux ratio, the heat of the reboiler, and the feed composition which effect the distillation operation- It is used ethylacetate - toluene binary mixture at the experiments we did. The experiments are made on the perforated plate column which is 3.5 cm in diameter, 3m in height and is constituted with the 53 plates. The computer programmes that use Sorel-lewis and McCabe - Thiele methods are derived for the calculation the number of the theoretical plates.