Konya doğusu Üzecek dağı Obruk platosu dolayının jeoloji-jeomorfolojisi ve toprak oluşumu
Geology, geomorphology and soil formation in Üzecek dağı and Obruk plateau area in the east of Konya
  1. Tez No: 5759
  2. Yazar: E.BÜLENT HEKİMBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA DO?USU ÜZECEK DA?I 'OBRUK PLATOSU DOLAYININ JEOLOJÎ -JEOMORFOLOJİSİ VE TOPRAK OLUŞUMU E.Bülent HEKİMBAŞI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalx Danışman : Prof.Dr. Oğuz EROL 1987r Say£a:64 Jüri: Prof. Dr.Oğuz EROL Prof.Dr.îlhan AKALAN Doç.Dr.Şuayip ÜŞENMEZ Bu araştırmada/ Obruk Platosunda önceleri Cihan beyli Formasyonu ve Miyosen-Alt Pliyosen göl kalkeri for masyonu olarak belirtilen birimlerin, Cihanbeyli Formasyo nun Miyosen Sancaklar ve Pliyosen Nebili üyeleriyle deneş- tirilebileceği açıklanmıştır, üyelerin litolojik, strati- grafik özellikleri ve paleocoğrafik evrimi de açıklamıştır. Toprak oluşumu, iklim, topografya ve genç toprak larda dominant bir faktör olan ana materyalin etkisindedir. Toprak erozyonu 1,3 ve 8 nolu profillerde rüzgâr erozyonu ve topografyanın kontrolünde gelişmiştir. Rüzgâr erozyonu 3. ve 4. profillerde daha başattır. 6. profilin IIC hori- zonu ile 8* profilin IIC ve IIIC horizonları paleosoldur- lar. Başat toprak oluş süreci dekalsifikasyondur. ANAHTAR KELİMELER : Toprak oluşumu, toprak ana materyali dekalsifikasyon, paleosol, obruk pla tosu
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY, GEOMQRPHOLOGY AND SOIL FORMATION IN ÜZECEK DA?I AND OBRUK PLATEAU AREA IN THE EAST OF KONYA E.Bülent HEKİMBAŞI Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor ; Prof.Dr.Oğuz EROL 1987, Page; 64 Jury: Prof.Dr. 0. Erol Prof -Dr. I.Akalan Assoc. Prof.Dr. Ş. üşenmez The formations which were formerly explained as Cihanbeyli and Miocene-Lower Pliocene Lake Limestones, in the Obruk Plateau area, are named in this study as San caklar member of Miocene and Neb ili member of Pliocene age of the Cihanbeyli Formation. The lithologic, strati- graphic characteristics and the paleogeographic evolution of this members are also explained. Soil formation was greatly controlled by climate, topography and parent material as dominant factors in the young soils. Soil erosion, which occured on the soil profiles number 1,3 and 8 was developed under the influence of wind and topographic conditions of the area. Wind erosion were found more dominant erosion type on the soil profiles, number 6 and IIC and IIIC horizons of the soil profile number 8 were found paleosolic in condition. Decalcifica tion was also a dominant soil formic process. KEY WORDS : Soil formation, parent material, decals if i ca tion, paleosols, Obruk plateau.