Fotoğrafik malzeme olarak gösteri unsurunun kullanımı
The use of elements show as photographic materials
- Tez No: 294739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gösteri insana birçok duygu katar. Mutluluk, heyecan, korku ve huzur bunlardan yalnızca birkaçıdır. Gösteriler yaşamı eğlenceli ve güzel kılar, anlamlandırır, kimi zaman düşündürür, değerlendirir ve izlenildikleri güzel anları belgelerle anımsatır. B u anları iki boyutlu bir düzleme aktararak ve teknolojik imkanlardan yararlanarak ölümsüzleştirebilen en iyi belgeleme türlerinden biri ise fotoğraflardır.Ancak fotoğraf, son teknoloji bir makinenin değil, onu tutan ellerin sahibinin gözü, aklı ve kalbinin ürünüdür. Fotoğrafçılar, çekim düğmesinin çıkardığı sesten hoşlanırlar; çünkü çekim düğmesinin çıkardığı ses, fotoğrafçının o konuyla ilgili yeni bir bakış açısının sesidir. Fotoğraf zamanın belgesidir. Deklanşöre basılmadan yok olan her an kendini tarihe kaydettiremeden zamanın boşluğuna yuvarlanır gider? Ancak her deklanşöre basışta bir fotoğraf değildir. Sanatsal düzenlemeleri sıradan düzenlemelerden ayıran en önemli özellik, estetik kaygıların o organizasyon içerisinde uygulanmış olmasıdır.Bu tez araştırmasında fotoğrafı fotoğraf yapan temel unsurlar, gösteri fotoğrafçılığı alanında irdelenerek bilgilerinize sunulmuştur. Araştırmada belirtilen fotografik kontrol unsurlarını özümseyen bir kişi, çekim yapmak istediği alanda başarılı eserler ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Show adds emotion to a lot of people. Happiness, excitement, fear and peace are just a few of them. Show makes life fun and beautiful, the meaning, is sometimes thought, evaluation and monitoring documents beautiful moments reminiscent. It transferred to a two-dimensional plane at the moment and taking advantage of technological possibilities, one of the immortal, the best photographs are the types of documents.However, photography, is not a machine, holding hands with it in the eye, mind and heart of the product. Photographers, the shutter button, they liked the sound of the shutter button because of the sound, the photographer is the voice of a new perspective on the subject. A photograph is the document of time. All the time without pressing the shutter button all the time with no recorded history itself into a space of time is rounded goes ... But every time you press the shutter button is not a photograph. Artistic arrangements of the most distinctive features of the ordinary arrangements, aesthetic concerns that have been implemented within the organization.In this thesis, research is in the basic elements of the photo to photos, performances be evaluated in the field of photography information is presented. Assimilate elements of photographic control study indicated that a person who wants to shoot in the field will reveal successful works.