Ali Fuat Başgil' de demokrasi ve laiklik
Democracy and secularism in Ali Fuat Başgil
- Tez No: 294760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Demokrasi ve laiklik geçmişten günümüze önemini yitirmeyen, hala üzerinde en çok tartışılan iki konudur. Türk siyasal hayatında önemini koruyan bu iki konuyu, döneminin önde gelen fikir adamlarından biri olan Ali Fuat Başgil' in bakış açısıyla birlikte yeniden incelemeye çalıştık.Çalışmamızın birinci bölümünde Başgil'in demokrasi ve laiklik anlayışlarına kavramsal bir çerçeve oluşturmayı hedefledik ve bu bağlamda demokrasi kavramı üzerinde durduk. Tarihsel süreçte düşün insanlarının demokrasiyi nasıl algıladıklarını ve demokrasi fikrine karşı nasıl bir duruş sergilediklerini belirtmeye çalıştık. Aynı amaçla laiklik kavramı üzerinde durarak dinin devletle olan ilişki biçimlerini irdeledik. Devletle dinin ilişkisinde son biçim olan laikliğin Batı' da nasıl oluştuğunu belirttikten sonra Türkiye' de laikliğin gelişimini sunmaya çalıştık.Çalışmamızın ikinci bölümünde Ali Fuat Başgil'in demokrasi anlayışını daha iyi açıklayabilmek adına hükümet kavramına yer verdik. İyi ve kötü hükümet biçimi olarak yaptığı ayrımı belirttikten sonra Başgil'in iyi hükmet biçimi olarak addettiği demokrasinin nasıl oluştuğuna yer verdik. Demokrasinin özellikleri olarak belirttiği ruhçuluk, akılcılık, fertçilik, hürriyetçilik, eşitlik kavramlarının demokrasi ile olan ilişkilerini inceledik. Ayrıca Başgil' in laiklik anlayışını incelemeden önce konumuzu daha anlaşılır kılmak adına genel bir çerçevede din üzerine düşüncelere ve Başgil' in din anlayışına yer verdik. Din ve vicdan hürriyetinin kavramsal tanımlamasını yaptıktan sonra ona göre, din ve vicdan hürriyetinin bir sınırının olup olmadığına ve varsa bu sınırın ölçüsünün ne olacağı sorularına cevap aradık. Başgil' in tam bir laiklik tanımı olmadığı için yanlış anlaşıldığını ifade ettiği laiklik kavramına yer verdik. Sonuç bölümünde de çalışmamızın temel yapısını oluşturan demokrasi ve laiklik kavramlarının genel bir değerlendirmesini yaparak ikisi arasında olmazsa olmaz olan ilişkiyi serimleyerek günümüz toplumlarında bu kavramlara olan gereksinimin toplumsal yapı ve sistemlere göre değişiklik gösterdiğinin üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
The democracy and the secularism which preserve their importance are still the most discussed issues, today. We aim to re-assess these two significant subjects sustaining their critical position in Turkish political system from the point of Ali Fuat Basgil.We focus on evaluating the democracy and secularism insights of Basgil within the frame of a conceptual approach and emphasized the democracy itself at the first section. On the other hand we also try to explain the attitudes and perceptions of intellectuals in terms of democracy. In parallel to this target we examine the affair of religion and state within the scope of democracy. And after we describe the foundation of secularism ? the latest form of state and religion affair-- in western societies, we handle the development process of secularism in Turkey.And at the second section we address to government concept for explaining democracy approach of Ali Fuat Basgil better. Following the description of ?bad and good government? differentiation provided by Basgil, we refer to the establishment method of the democracy which is named ?good government? by Basgil. And we study connection of democracy and the spiritualism, rationalism, individualism, liberalism, and equilibrium concepts that are regarded as the basic features of democracy according to Basgil.Furthermore we analyze the ideas about the religion and the approach of Basgil to religion issue. After we describe the freedom of thought and faith concept, we search for answers in terms of the limits of freedom of thought and faith. We also refer to his description on secularism concept as he does not have clear secularism definition. And we underline the requirement for the democracy and secularism concepts in the modern societies by explaining the must affair of these concepts which empower the basic structure of our study.