Düzce ve çevresi el sanatları
Düzce and its circumstance, the handicrafts
  1. Tez No: 294759
  2. Yazar: YILDIRIM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
El sanatları bir toplumun kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. Anadolu'da yaşamış pek çok uygarlığın kültürü, Türklerin yerleşmesinden sonra yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bu nedenle Türk el sanatlarının kökleri çok eskilere dayanmakta ve sosyo-kültürel açıdan önem taşımaktadır.Geleneksel Türk El Sanatları Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur.İnsan topluluklarının ürettikleri ürünlerin el sanatları içinde değerlendirilebilmesi için; estetik değerler taşıması, o topluluğun duygu ve düşüncelerini yansıtabilmesi, maddi karşılığı olmadan üretilmiş olması, eser halinde ortaya çıkışından sonra çevresinde bir takım gelenek ve görenekler meydana getirmiş olması gerekir. Anadolu birçok uygarlığa beşiklik ettiği ve bu uygarlıkların kültür varlıklarını yeni bir sentez içinde sürdürerek her köşesinde yaşatmakta ve bu nedenle Anadolu el sanatlarının kökleri çok eskilere gitmektedir. Biz de geçmişi çok eskilere dayanan ancak bugün kaybolmakla yüz yüze bırakılmış bu el sanatlarını ve zanatlarını yeni neslin tanıması ve geçmişini iyi öğrenmesi kendi sanatı hakkında bilgi sahibi olması için ve bu sanatların ekonomik hayata tekrar kazandırılması için bölgede böyle bir araştırma yapmayı uygun gördük.Bu araştırmanın konusu Düzce ve çevresinde devam eden geleneksel el sanatlarından ve geleneksel zanaatlardan oluşmaktadır. Konumuz 2 bölümden meydana gelmiştir.Birinci bölümde Düzce ve çevresinde devam eden geleneksel el sanatlarından kolon dokuma, sedef kakma, yakma gravür, metal gravür, savat, kilim, kesme hat yer almıştır. İkinci bölümde ise Düzce ve çevresinde devam eden geleneksel zanaatlardan, ahşap kaşık , minyatür beşik, el yapımı keman gibi sanatları icra eden kişilerle görüşüp bu sanatları ne zamandan beri yaptıkları, kimden öğrendikleri, kullanılan malzemeler, yapım teknikleri, elde ettikleri malzemelerin özellikleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca üretilen el sanatının yapım aşamalarını ve bitmiş halini gösteren fotoğraflar yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise çalışma ile ilgili değerlendirme yapılmış ve el sanatlarının kaybolmaması için yapılması gerekenler ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The handicrafts are the most vital and meaningful processes of a society's cultural figure.The culture of many civilizations having lived in Anatolia has sustained their subsistences in a new synthesis after Turkish's settlement in there . On this account,the origins of Turkish handicraft depend on the past and have a big importance from the point of social-cultural.Traditional Turkish Handicrafts have formed a productive mosaic,putting the culture legacy of various civilizations having gone on Anatolia's thousands of years history,its own values together.So that the products the communities produce can be assessed in handicrafts,they must contain aesthetic values, reflect that community's ideas and emotions, be produced without including any material profit, form many customs and usages in their circumstances after they appear in a form of a work. Anatolia has harboured many civilizations and perpetuated the culture presence of these civilizations everywhere, maintaining in a new synthesis. Because of this, the origins of Anatolia handicrafts depend on yores. At this, we think fit to search so that new generation should know well these handicrafts and their craftsmen depending their past on yores but encountering to disappear today, know about their history, gain knowledge about their own art and these arts can be made known in economic life, again.The topic of this research is composed of the traditional handicrafts and traditional craftsmen holding in Düzce and its circumstances.Our topic contains two parts: In first part, it contains weave colon,emboss nacre,lighting gravure, maden gravure, niello, carpet, chop handwriting holding from the traditional handicrafts in Düzce and its circumstances; In second part, it contains knowledges about how long they produced these arts, from whom they learned, the materials used, the production technics, the particulars of materials they got access. Moreover, it too contains the production processes of the handicraft produced and the pictures showing its complete shape; in consequence part, the evaluation about the performance is made and it contains the suggestions, the things having to be made.