Ali Fuat Başgil'in yaşam öyküsü ve düşünce dünyası
Ali fuat basgil's li̇fe story and world of thought
- Tez No: 832514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Başgil, Türk dünyasının önemli bir düşünce-fikir insanıdır. Onun yetiştiği dönem gördüğü sıkıntılar sonrasında kendini yetiştirme tarzı bizim için rol modeldir. Başgil, Cumhuriyet dönemi kültür elitleri içerisinde bir şahsiyettir. Klasik Osmanlı eğitimi ile başlayan hayatı Batının medeniyet merkezi olan bir ülkede devam etmiş ve ülkesine dönmüştür. Bu çalışma Başgil'in nasıl bir dönemde dünyaya geldiğini, adlığı eğitimi çektiği sıkıntıları ve fikir dünyasının nasıl şekillendiğini bize göstermektedir. Başgil'in aldığı eğitimi iyi anlamak için dönemin Osmanlı eğitim usulü incelenmiş ve Başgil'in eğitim hayatına katkıları ele alınmıştır. Yaşadığı dönemin sosyo-kültürel yapısının Başgil'in düşünce dünyası üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yurtdışında aldığı eğitim ve bu süre zarfında batının modern değerlerinin Başgil'in fikir yapısına katkıları ele alınmıştır. Yurtdışında geldikten sonra devlet hizmetinde yaptıkları ve getirdiği yenilikler ele incelenmiştir. Başgil'in Türkiye'deki liberal düşünce dünyasına katkılarına bakılmış, kurduğu cemiyet, yazdığı eserler incelenmiştir. Başgil'in üniversite hocalığı yaptığı zamanlarda bir öğretici olarak öğrencilerle girmiş olduğu iletişim, hedeflediği eğitim anlayışı onun eserleri üzerinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Başgil'in özellikle laiklik alanındaki fikirleri, din alanında özgün düşünce anlayışı, modern kavramlar ile din arasındaki inanç kavramlarını yorumlaması ele alınmıştır. Başgil, Türk milletini seven milletinin gelişmesini ve ilerlemesini özellikle demokratik esaslar çizgisinde olmasını isteyen Doğu ve Batı kültürünü kendi çizgisiyle harmanlayan güçlü bir ilim ve fikir insanıdır. Başgil, aldığı eğitimi bireyselde kendi ders, etüt ve çalışmaları kolektif olarak ise Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti çatısı altında milletine aktarmış ve Türkiye'de liberal düşünce alanında öncülük faaliyetini üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Başgil is an important thinker-idea person of the Turkish world. His self-education style is a role model for us after the troubles he faced during his upbringing. Başgil is a figure among the cultural elites of the Republican period. His life, which started with classical Ottoman education, continued in a country that was the civilization center of the West and returned to his country. This study shows us what kind of period Başgil was born, the troubles he went through during his education, and how his world of ideas was shaped. In order to better understand Başgil's education, the Ottoman education method of the period was examined and Başgil's contributions to education life were discussed. The effects of the socio-cultural structure of the period in which he lived on Başgil's world of thought were examined. The education he received abroad and the contributions of the modern values of the west to Başgil's intellectual structure during this period are discussed. After coming abroad, the innovations they made and brought in the state service were examined. Başgil's contributions to the world of liberal thought in Turkey were examined, the society he founded and the works he wrote were examined. The communication that Başgil had with the students as a teacher when he was a university lecturer, and the educational understanding he aimed at were evaluated comparatively on his works. Başgil's ideas in the field of secularism, his original thought in the field of religion, his interpretation of the concepts of belief between modern concepts and religion are discussed. Başgil is a strong scholar and intellectual who loves the Turkish nation and wants the development and progress of his nation, especially in line with democratic principles, blending Eastern and Western cultures with his own line. Başgil transferred the education he received individually to his own lessons, studies and studies collectively under the roof of HFYC and undertook the pioneering activity in the field of liberal thought in Turkey.