Emine Sevgi Özdamar'ın 'Hayat Bir Kervansaray' adlı romanında çocuk-aile ilişkisi
The relationship between child-family in the novel 'Hayat Bir Kervansaray' by Emine Sevgi Özdamar
- Tez No: 294765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Göçmen Edebiyatı'nın (Avrupa Türk Edebiyatı) en önemli temsilcilerinden biri olan Emine Sevgi ÖZDAMAR'ın ?Hayat Bir Kervansaray? adlı romanında çocuk - aile ilişkisi incelenmiştir.Giriş bölümünde konuya ilişkin bir literatür tartışması yapılmıştır. Birinci bölümde; sosyal bir kurum olan, aile ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Ailenin tanımı, türleri ve tarihsel gelişim hakkında bilgiler verilmiş olup, ayrıca ailenin çocuğun eğitimi üzerindeki etkilerine değinilmiştir.İkinci bölümde Göçmen Edebiyatı, (Avrupa Türk Edebiyatı) ve bu akımın en önemli yazarlarından Emine Sevgi ÖZDAMAR'ın hayatı, sanat anlayışı, eserleri ve özellikle kullandığı dil hakkında bilgiler sunulmuştur.Üçüncü bölümde söz konusu roman incelenmiş, romanın kısa bir özeti verildikten sonra, romandaki kişiler, zaman ve mekân hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Romanda, geniş bir aile modelinde büyük ebeveynlerin çocuk eğitimi üzerindeki olumsuz etkilerinin edebiyat aracılığıyla nasıl verildiği irdelenmiştir. Sosyal bir olgu olan, aile ile ilgili bilgilere ulaşmakta sosyolojik bulgulara başvurduk, romandaki aile ilişkilerini incelerken metin odaklı metodlardan da yararlanmayı uygun bulduk. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between child and family has been analysed in the novel ?Hayat Bir Kervansaray? by Emine Sevgi ÖZDAMAR, one of the most important representatives of the Immigrant Literature (European Turkish Literature).In the introduction part, literature review is presented in relation to the topic. In the first part; an information about family, which is a social institution, is given. The definition, kinds and historicial development of family are given and the effects of family on a child are also mentioned.In the second part, the information about Immigrant Literature (European Turkish Literature) and one of the most prolific writers of this movement, Emine Sevgi ÖZDAMAR,?s life, concept of art, works and especially about the language are presented.In the third part, the so-called novel is studied and after the brief summary of novel, a brief information about the characters, time and setting of the novel is given. In the novel, in a model of large family, the adverse effects on the child education of elderly parents are explicated through the literature. We have benefited from the sociological results while reaching the information about the family, a social institution and as we are examining the family relationship in the novel, we have deemed text-based methods appropriate. In the final part, the general evaluation is carried out.