Suitcase trade between Turkey and the Post-Soviet states: The resistance, the dynamics, and the change
Türkiye ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasındaki bavul ticareti: Rezistans, dinamikler ve değişim
- Tez No: 294775
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İÇDUYGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu kalitatif çalışma, Türkiye ve Eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasında gerçekleşen bavul ticaretindeki gelişmelerin dinamizmini takip etmek amacıyla yapılmıştır. Bavul ticareti, Eski Sovyetler Birliği'ndeki insanların Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra karşı karşıya kaldıkları ekonomik güçlüklere bir tepkisi şeklinde ortaya çıktı ve Türkiye ekonomisinin liberalleşmesi de bavul ticaretinin gelişmesine büyük ölçüde katkıda bulundu. Bu çalışmada, mezo ve mikro aktörlerin kapitalist dönüşümler ve küreselleşme sürecinde karşılaştıkları sosyoekonomik marjinalleşmeye karşı bavul ticaretinin, göçsel ve ekonomik aktiviteler sayesinde, nasıl bir direniş mekanizması olarak kullanıldığını araştıran bir analiz yapılmıştır. Bu tez, az araştırılmış bir dönem olan 2000'li yılların sonunda bavul ticaretinde görülen değişiklikleri izleyebilmek için yapılan ilk girişimlerden biridir. İstanbul'da yoğun bir şeklide yapılan saha çalışmasına dayanarak, bu tez literatüre 1) bavul ticaretinin periyotlara ayrılmasını yeniden değerlendirerek; 2) bavul ticaretinin son dönemine ve bu dönemdeki ana gelişmelere ışık tutarak; 3) bireylerin ve işletmelerin kurumsal tepkiler üreterek devletle etkileşimde bulundukları süreci inceleyerek; 4) bavul ticaretiyle ilişkili karmaşık göç süreçlerini analiz ederek; 5) bavul ticaretinin içerisindeki çeşitli göçmen gruplarının arasındaki ağ mekanizmalarını araştırarak katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study is designed to capture the dynamics of the development of the suitcase trade between Turkey and the post-Soviet states. The suitcase trade emerged as a response of the post-Soviet people to the economic hardships that they encountered after the collapse of the Soviet Union and it was largely supported by the liberalization of Turkey?s economy. The study embarks on analysis to investigate how the suitcase trade, through migratory and economic activities, serves as a means of resistance of meso and micro level actors to socioeconomic marginalization which they face in the light of capitalist transitions and globalization. This thesis is among the first attempts to track the changes that the suitcase trade has undergone in the under-researched period of late 2000s. Based on extensive fieldwork in Istanbul, this thesis contributes to the literature by 1) re-assessing the periodization of the suitcase trade; 2) shedding light on the most modern period of the suitcase trade and its major developments; 3) investigating the process in which individuals and enterprises interact with the state by producing institutional responses; 4) analyzing the complex migratory processes associated with the suitcase trade; and 5) researching the networking mechanisms between various migrant groups in the suitcase trade.