The archaeological heritage of the Gallipoli Peninsula: An investigation of the region's past
Gelibolu Yarımadası'nın arkeolojik mirası: Bölgenin geçmişine dair bir araştırma
  1. Tez No: 294776
  2. Yazar: GÜNŞIL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAROLYN ASLAN, DOÇ. DR. LUCİENNE THYS ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin kuzeybatı bölgesinde yer alan ve batıdan Ege Denizi doğudan Çanakkale Boğazı tarafında çevrelenmiş olan Gelibolu Yarımadası'nın tarihi üzerine odaklanmıştır. Tez, yarımadanın gelişimini ve çağlar boyunca geçirdiği değişimleri Palaeolitik Çağ'dan Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar takip ederek, yarımadanın tarihine ışık tutmaya çalışmıştır. Çalışmanın ana amacı, yüzyıllardır çeşitli kültürlere ve yaşamlara ev sahipliği yapan ve paralelinde, stratejik ve kültürel açıdan büyük bir öenm taşıyan yarımadanın sahip olduğu bu öneme dikkat çekmektir.İlk bölüm, tam ve bütün bir araştırma sunmak amacı ile yarımadanın ve çevresinin coğrafi özelliklerini, Trakya'nın, Balkan Yarımadası'nın ve çevresindeki bölgenin Palaeolitik Çağ'dan Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadarki aralığı içine alan kapsamlı bir tarihini sunmayı amaçlamıştır. Bu bölüm tüm bölgeye karşılaştırmalı bir bakış açısı sunar.Tezin ana bölümü birbirini izleyen kronolojik dönemlere göre, Palaelotikten Osmanlı Dönemi'ne kadar Gelibolu Yarımadası'nın tarihini aktarır. Tezin bu seksiyonu Gelibolu Yarımadası'nın lokasyonu, tarihi, insanları, kentleri üzerine yazılmış yazılı belgeleri; mitolojik öyküleri ve yüzey araştırması, kazı gibi güncel araştırmaları kapsarGelibolu'nun tarihine bakış, şu ana kadar bölge hakkında yapılan birbirinden bağımsız ve zaman açısından kesintiye uğramış araştırmaları bir araya toplayarak, yarımadanın ihmal edilmiş / edilmek zorunda kalınmış tarihine dikkat çekmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the history and archaeology of the Gallipoli Peninsula, which is located in northwestern Turkey with the Aegean Sea to the west and the Dardanelles to the east. The developments and history from the Palaeolithic Period up to the late Ottoman Period are examined. This thesis calls attention to the significance of the peninsula in terms of its roles as a home to several civilizations and cultures throughout the centuries, and its crucial location as a strategic geographical landmass.This thesis begins with a description of the geographical features of the peninsula. Then a history of Thrace, as well as the Balkan Peninsula and adjacent areas of the Gallipoli Peninsula from the Palaeolithic Period up to the Ottoman Period is given. This chapter provides a comparative perspective for the entire region.The main part of the thesis is divided according to the time periods from the Palaeolithic to the Ottoman. This section of the thesis includes the textual information regarding the peninsula, which covers data about its location, history, people, towns and even the way of lives of certain people, myths, which were written and told about the region and the history of the peninsula.This analysis addresses the significance of the relatively unexamined cultural heritage of the Gallipoli Peninsula. This investigation included an examination and analysis of the research which had been conducted by previous scholars about the region.