XIII. yüzyılda Anadolu'da din eğitim: Yunus Emre örneği
Religious education in the XIII th century Anatolio: The example of Yunus Emre
  1. Tez No: 294850
  2. Yazar: OZAJ SULİMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞANVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Türk Tasavvufu'nun önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Yunus Emre'nin, eğitim ile ilgili (eğitsel) şiirlerinden hareketle Din Eğitimi açısından incelemeyi amaç edinmektedir. Yunus Emre'nin gerek şiirlerinde gerekse onunla ilgili yapılan çalışmalardan hareketle, onun Din Eğitimi ile ilgili şiirleri belirlenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla bu araştırma Türk ve İslam Tarihinde önemli bir şahsiyet olan, Yunus Emre'yi bu yönüyle de anlamak, anlatmak ve gelecek nesillere taşımak noktasında önemli bir yere sahiptir.Anahtar Sözcükler : Yunus Emre, Din Eğitimi, Akıl, Sevgi, Hoşgörü
Özet (Çeviri)
This research aims the study of Yunus Emre who is one of the most known figures of tasavvuf in the religious education viewpoint departing by his educative poesies. We tried to select his poesies on the religious education by his collection and thesis made upon him. Thus this essay is of a great importance of understanding and transporting to the next generations of a great Islamic figure such Yunus Emre is.Key Words : Yunus Emre, Education, Mind, Love, Tolerance