Kuyucuk Gölü'nde üreyen kuşların dağılım haritalarının çıkartılması
Dispersion maps of the breeding birds in lake Kuyucuk
  1. Tez No: 294917
  2. Yazar: EMRAH ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞAN HAKKI ŞEKERCİOĞLU, YRD. DOÇ. MEHMET ALİ KIRPIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma 20 Nisan ? 22 Haziran 2009 tarihleri arasında Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve çevresinde üreyen kuşların dağılım haritlarının oluşturulması amacıyla yapılmış olup elde edilen veriler ile gölün avifaunistik özellikleri değerlendirilmiştir. Shanon ? Wiener indeksi kullanılarak alandaki tür çeşitliliği ortaya çıkartılmıştır. Çalışma alanı 500x500 m'lik 26 adet kareye ayrılmış, her karenin kapsadığı fiziksel özelliğe göre transekt ve nokta sayım yöntemlerinden biri ya da her ikisi kullanılarak her tür için en yüksek üreme kodu (1-16) aranmıştır. Kuyucuk Gölü'nde çalışma süresince 9 ordo içerisinde yer alan 24 familyaya ait 75 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen kuş türlerinden 6 ordo içerinde yer alan 10 familyaya ait 15 kuş türünün kesin ürediği belirlenmiştir. 4 ordo içerisinde yer alan 4 familyaya ait 13 kuş türünün üreme ihtimalinin yüksek olduğu ortaya çıkartılmış olup, 5 ordo içerisinde yer alan 10 familyaya ait 12 kuş türünün ise üreme durumunun olası olduğuna karar verilmiştir. Ayrıca çalışmalar boyunca 7 ordo içerisinde yer alan 18 familyaya ait 34 kuş türünün ise alanda üremediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between April 20- June 22 to constitute Dispersion Maps Of The Breeding Birds İn Lake Kuyucuk wild life reserve and data obtained by the study is used to analyze the avifaunistic features of the lake. The species diversity in the area was revealed using index Shanon- Wiener.Study area was divided into 26 squares, each of which was 500x500 square meters. According to the physical structure of each square, the maximum breeding code (1-16) for each species was searched by using only one or both of the methods called transect and point count.By the study, the number of 75 bird species from 24 families in 9 orders were recorded in Lake Kuyucuk. It is determined that precisely 15 bird species from 10 families in 6 orders breed in the area, the probability that 13 bird species from 4 families in 4 orders breed in lake is very high and also , 12 bird species from 10 families in 5 orders were determined as possible breeders. In addition, it was pointed out that, 34 bird species from 18 families in 7 orders dont breed in the area.