Katı atık düzenli depolama alanlarında taban geçirimsizliğine etki eden parametrelerin araştırılması
Investigation of parameters effecting impermeability in regular solid waste disposal sites
- Tez No: 294955
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ SALTABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Son yüzyılın en büyük sorunlarından birisi, artan nüfusa bağlı olarak gelişen tüketim ve üretim sorunudur. Tüketim ve üretim sorunu sonucunda oluşan katı atıklar, çevre sağlığını olumsuz etkilemektedir.Gelişmiş ülkeler; artan çevre kirliğine çözüm üretmek amacıyla, katı atıkların düzenli olarak depolanması için; depolama alanları inşa ederek, katı atıkların bertarafı için çalışmaktadır.Katı atıkların bertarafında düzenli depolama sistemi bilinen en yaygın metotlardan birisidir.Bu sistem Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir.Gelişmiş ve gelişmekte olan dünya ülkelerinde; katık atık sorunu her geçen gün bir tehdit oluşturmaktadır.Bu tehditlerin başında çevre kirliliği gelmektedir.Bir diğer sorun ise; büyük şehirlerin bu katı atıklar ile olan mücadelesi ve yönetimidir.Katı atıkların düzenli olarak depolandığı alanlarda, çöpten kaynaklanan sızıntılar, yer altı ve yüzey sularına karışarak insan, hayvan ve bitki sağlığına zarar vermektedir. Bu zararların önlenebilmesi için katı atık depolama alanlarındaki geçirimsizliğin iyi sağlanması gerekir.Geçirimsizliğin sağlanması, iki metaryalin doğru bir teknikle elde edilmesi ve uygulanmasıyla mümkün olmaktadır. Bu materyallerin ilki ve en önemlisi kil v.b. malzemeler, diğeri ise; geosentetik malzemelerdir.Çalışmada; geçirimsizliği sağlamak amacı ile kullanılan kil ve geosentetikler tüm detaylarıyla incelenmiştir.Çalışmanın konusu ve amacı kapsamında; canlı sağlığını olumsuz etkileyen sızıntıların engelenlenerek çevre sağlığı üzerindeki tehditler asgariye indirilmeye çalışılmıştır. Bu konuda kilin gerekli olan tabaka kalınlığı deneyler kapsamında arttırılarak sızıntı oranı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of last century is the problem of consumption and production which develop as depending on the increasing population. solid wastes created by the problem of consumption and production negatively affect the environmental health. Developed countries work for removal of solid wastes by building storage areas for landfill of solid wastes with the purpose of creating a solution for increasing environmental pollution. landfill system in the removal of solid wastes is one of the known common methods. This system isn't widely used in Turkey. The problem of solid waste poses threats day by day in developed and developing world countries. the leading threat among them is environmental pollution. Another problem is the struggle and method of big cities for solid wastes.Leaks caused by garbage give harms to the animal and plant health by mixing with groundwater and surface water in solid waste landfill areas. Impermeability in the solid waste landfill areas should be well provided to prevent these harms.Providing the impermeabiltiy is possible by acquiring and applying two materials with a right technique. the first and the most important one of these materials is clay and so forth materials and the other one is geosynthetic materials.In the study, clay and geosynthetics used for providing the impermeability have been analysed in detail. Within the scope of subject and aim of the study, threats on the environmental health have been tried to minimize by preventing leaks affecting the living health neagtively. In this subject, leak rate has been determined by increasing the necessary layer thickness of clay within the scope of experiments.