Polimer kompozit yaprak yay tasarımı
Design of polymer composite leaf spring
  1. Tez No: 294964
  2. Yazar: OĞUZHAN BİLDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK POLAT, YRD. DOÇ. DR. BİRHAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde cam elyaf keçe, cam elyaf dokuma, cam elyaf fitil malzemeler, farklı reçine oranlarında bir araya getirilerek el yatırması yöntemiyle polimer kompozit yaprak yay üretilmiştir. Elde edilen farklı polimer kompozit yaprak yaylar, frezede işlenerek belirlenen test numunesi ölçülerine getirilmiştir. Hazırlanan numuneler çentik darbe deneyi, çekme deneyi, basma deneyi, üç nokta eğme deneyi ve sürünme deneylerine tabi tutularak mekanik dayanımları incelenmiş, ayrıca elde edilen polimer kompozit yaprak yaylar sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiştir. Çentik darbe ve basma deneylerinden elde edilen sonuçlar istatistik programı ile analiz edilerek, ANOVA tablosu oluşturularak verilerin anlamlılığa bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar kıyaslanmış, 0-90° açıya sahip cam dokuma elyafın mekanik olarak dayanımının daha yüksek olduğu ve fiber oranının artması ile mekanik dayanımın arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, polymer composite leaf springs were produced by bringing fiber felt, fiber glass textile, fiber glass wick materials in together with different resin rates by hand lay-up method. The obtained different polymer composite leaf springs were brought to the determined test sample size by milling. The mechanical strengths of the prepared samples were examined being subject to notch impact test, tension test, compression test, three point bend test, and creep test, and the obtained polymer composite leaf springs were analyzed using Finite Elements Method (FEM). The obtained results from notch impact and compression tests were analyzed by using statistical program and test results were evaluated in respect to their meaningfulness by the established ANOVA table. The obtained results of tests were compared and it is understood that the fiber glass textile having 0-90° angle is better mechanical properties and is also found that mechanical strength increases in parallel with the increase in fiber rate.