Gama kameraların görüntü kalitesinin artırılmasında fotoçoğaltıcı tüplerin etkisinin incelenmesi
Investigation on effects of photomultiplier tubes on improving the image quality of gamma cameras
  1. Tez No: 294965
  2. Yazar: ALİ PEHLEVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nükleer tıpta görüntülemenin amacı; insan vücuduna verilen radyoaktif maddenin çeşitli organlardaki dağılımının sonucu olarak teşhis ve tedaviye yönelik bilgi ver-mesidir. Nükleer tıpta görüntü elde etmek için kullanılan gama kamera sistemleri, özel olarak tasarlanmış sistemler olup; teşhis ve tedavi amaçlı her türlü nükleer tıp verilerinin alınması, işlenmesi, gösterimi ve saklanması için gerekli donanıma sahip cihazlardır. Nükleer tıp görüntüleme sistemlerinden gama kameralarda görüntü, fotoçoğaltıcı tüpler (PMT) yardımıyla gerçekleşir. Fotoçoğaltıcı tüplerin fiziksel yapıları, işleyiş prensipleri ve görüntünün bilgisa¬yara aktarılması işlemleri detaylı bir biçimde araştırılarak incelenmiştir.Gama kamerada görüntü kalitesini artırma için; fotoçoğaltıcı tüpün giriş penceresi, fotokatot, dinot ve anot bölümlerine ait kazanç değerlerinin yüksek voltaj altında incelenmesi ve PMT'nin kazancını artırmak için kuantum verimliliği, toplamaverimliliği, karanlık akım, anot kazancı, tek fotoelektron spektrumları, karanlık atım oranı ve doğrusallık özelliklerinin testleri yapılarak gama kameralar için en iyi görüntü kalitesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of monitoring in nuclear medicine is to give information of the radioactive substance through the diagnosis and treatment given to human body as a result of the distribution of the various organs. Gamma camera systems, used to obtain images in nuclear medicine, are specially designed systems that have necessary equipment for diagnostic and therapeutic nuclear medicine, all kinds of data collection, processing, display and storage. Images at gamma cameras included in nuclear medicine monitoring systems take place via photomultiplier tubes (PMTs). Physical structures, operation principles and procedures of transferring the image to the computer of photomultipliers were studied and examined in details.In order to increase image quality in gamma cameras entrance part of photomultiplier tube, the gain values of photocatodes, dynodes and anodes should be analyzed under high voltage and quantum gain, gathering gain, dark current, anode gain, singlephotoelectron spectrums, dark throwing rate and linearity properties should be tested and the best image quality for the gamma cameras is aimed in order to increase the gain of PMTs.