Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis, Lam., 1819) populasyonlarının genetik yapısının belirlenmesi
Determination of genetic structure of mediterranean mussels (Mytilus galloprovincialis, L., 1819) populations
  1. Tez No: 295005
  2. Yazar: ŞEBNEM ATASARAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Mytilus galloprovincialis'i Türkiye sularında temsil eden 10 farklı populasyondan dişi ve erkek midye örnekleri 8 morfolojik karaktere göre morfometrik yöntem ve Mitokondriyal DNA (mtDNA)'nın iki gen bölgesi (16S rRNA ve ND2-COIII) genetik yöntem bakımından PCR-RFLP ile incelenmiştir. Ayrıca COIII gen bölgesinde de DNA dizi analizi yapılmıştır. Mitokondriyal DNA gen bölgeleri PZR ile çoğaltıldıktan sonra 16S rRNA gen bölgesinde, dişi ve erkek midyelerin solungaç ve gonad dokularında 3 kesici enzim, ND2-COIII gen bölgesinde ise dişi midyelerin gonad ve solungaç dokularında 5 kesici enzim kullanılmıştır. 16S rRNA gen bölgesinde dişilerde 3, erkeklerde 2 haplotip, ND2-COIII gen bölgesinde ise sadece dişilerde (erkeklerde bu gen bölgesi çoğaltılamamıştır) 20 haplotip belirlenmiştir. En yüksek haplotip ve nükleotid çeşitliliği 16S rRNA gen bölgesi için Zonguldak (0.6667±0.1318, 0.066024) populasyonunda belirlenmiştir. ND2-COIII gen bölgesi için ise en yüksek haplotip çeşitliliği Bodrum (0.6959±0.06187) populasyonunda ve en yüksek nükleotid çeşitliliği Çeşme (0.046856) populasyonunda gözlenmiştir. Moleküler varyans analizi (AMOVA) sonuçlarına göre midye populasyonları arasında düşük, populasyonlar içinde yüksek oranda genetik yapılanma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 different populations of female and male mussel, Mytilus galloprovincialis, in the Turkish Coasts were surveyed for morphometric and genetic analyses. For this purpose, eight morphometric characters and molecular analysis techniques such as PCR-RFLP method on two mitochondrial DNA (mtDNA) gene segments (16S rRNA ve ND2-COIII) and DNA sequence analysis on COIII gene were used. After amplification of gonad and gill tissues of female and male mussels 16S rRNA and ND2-COIII gene segment, three and five restriction enzymes were used to cut 16S rRNA gene segment and ND2-COIII gene segment, respectively. Twenty haplotypes for only female (male not amplified) were determined for ND2-COIII region of mtDNA and three haplotypes for female and two haplotypes for male were determined 16S rRNA region of mtDNA. The highest haplotype and nucleotide diversity of 16S rRNA gene region was observed for the population of Zonguldak (0.6667±0.1318, 0.066024). The highest haplotype diversity of ND2-COIII gene region was observed for the population of Bodrum (0.6959±0.06187) and the highest nucleotide diversity of the same gen region was observed for the population of Çeşme (0.046856). Based on analysis of molecular variance (AMOVA), genetic structure was found to be low among populations.