Türkiye'de mobilya endüstrisindeki küçük ve orta büyüklükteki (KOBİ) işletmelerin pazar eğilimleri ve pazar yönelimleri üzerine bir araştırma
A research on the marketing trends and marketing orientation of small and middle sized Turkish furniture industry enterprises
  1. Tez No: 295009
  2. Yazar: BAHADIR ÇAĞRI BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz ekonomisinde özellikle KOBİ'ler itici güç durumunda bulunmaktadırlar. Türkiye'de orman ürünleri endüstrisi ekonomik açıdan son derece önemli bir yere sahipken, orman ürünleri endüstrisinde de mobilya sektörü son derece önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda: Mobilya sektöründe yer alan KOBİ'ler bu çalışma kapsamında konu edinilmiştir. Araştırma kapsamında TOBB veri tabanında verilen bilgiler esas alınarak araştırma evreni ve gerekli örnek sayısı hesaplanmıştır. İmkanlar dahilinde; Türkiye genelindeki bütün işletmelerden bir kısmıyla yüz yüze bir kısmıyla da online olarak iletişim kurarak söz konusu araştırmaya uygun olarak hazırlanan, anketlerin cevaplandırılması amaçlanmıştır. Ankette yer alan yargılarla çalışanların bulundukları işletmelerin pazarlama ile ilgili izledikleri yol, müşterilere karşı tutumları ve bir bilim olarak pazarlamayı ne derece önemsedikleri gibi konuların cevapları aranmıştır. Yargılara verilen cevaplar neticesinde elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi frekans tablosu, grafikler, ki-kare testi (x^2), çapraz tablo, ortalamalar ve standart sapma yardımı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Genel olarak; Türkiye'de faaliyet gösteren mobilya endüstrisi işletmeleri pazarlamaya bütçe ve imkanları doğrultusunda önem vermektedirler, işletmeler kurumsallaştıkça ve sermayeleri büyüdükçe modern anlamda pazarlamaya verilen önemin arttığı söylenebilir vb. gibi literatüre uygun sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time; small sized and middle sized enterprises are really effective on the economical development. While the forest products industry takes an important place in the economy of Turkey, furniture industry takes an important role in forest products industry. Hence; the topic of this research is decided as; the small and middle sized furniture enterprises of Turkey. The marketing trends and marketing orientation of these enterprises are investigated. In the scope of this research; the data are gotten from The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB). The numbers of needed examples are calculated according to TOBB?s database. Because of the time and money problem some questionnaires are done with the face to face method and some are done with online answering method. The questionnaires are sent to all of the furniture enterprises of Turkey but feedback is only came from some regions, which are the lead regions of furniture industry. Even this; the necessary number of examples are gotten. The reliability analysis showed that the number of answered questionnaires and the questionnaire are suitable for this study. Graphics, frequency tables, chi square analysis, cross tabs, means and standard deviation methods are used as the statistical methods to calculate the data gotten from the questionnaires. As a result of this study, some of the findings are like these; most of the Turkish furniture enterprises are using the modern marketing methods. The professional and highly funded enterprises are giving more importance to the marketing trends and orientation. Also the gotten findings are appropriate to the literature.