Mobilya endüstrisinde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tasarım etkinlikleri
A research on design activitiesof small and medium-sized companies in furniture industry
- Tez No: 652641
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ELÇİN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mobilya, zaman içerisinde insanların göçebe hayattan yerleşik hayata geçmesi ile birlikte zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yalnızca işlevsel değeri ile değil, kullanıcının psikolojik olarak beklentilerini karşılayan ve konumlandığı mekâna da kimlik kazandıran önemli bir materyaldir. Mobilya tasarımı, kullanıcı odaklı tasarım etkinlikleriyle, hedefteki kullanıcıların beklentilerine cevap vermeyi hedeflerken, bir yandan da var olduğu sektördeki ürünlerle ayrışabilmesini sağlayan bir etkinliktir. Günümüzde rekabetin artması ve teknolojinin hızlı ilerlemesi ile mobilya firmalarının kendilerini sürekli olarak yenilemeleri gerekmektedir. KOBİ'lerin esnek yapısı, pazarın ve kullanıcıların ihtiyaçlarını yakından takip edebilmesi ve kullanıcılar ile yakın iletişim halinde olması büyük ölçekli firmalara göre yeniliklere daha yatkın ve değişime hızlı şekilde adapte olabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden Türkiye'de küçük ölçekli ve orta ölçekli mobilya firmaları iç pazarda rekabet üstünlüğü sağlamak, dış pazarda ise Türkiye'nin de mobilya sektöründe var olduğunu göstermek için tasarıma yatırım yapmaya ve tasarımla farklılaşma, tasarımla değer yaratma kavramını önemli bir rekabet aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Bu çalışmada tasarımı, rekabetçi üstünlük olarak kullanmak isteyen, İstanbul ve Ankara'da mobilya sektöründe faaliyet gösteren, küçük ve orta ölçekli 18 adet mobilya firması ile görüşmeler yapılarak, sektörde tasarım yeteneklerini nasıl kullandıklarını ve tasarım ürünlerinin firma politikalarına nasıl katkı sağladığı incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, görüşme yapılan KOBİ'lerin mobilya sektöründe daha kalıcı olma çabasına büründüğünü ve fiyatın yanı sıra kendi ürünlerine kimlik kazandırma çabalarında olduklarını ve böylelikle de tasarım ile sektörde daha kalıcı şekilde rekabet ettikleri gözlenmiştir. Ancak görüşülen KOBİ'lerin kısıtlı bütçeleri nedeniyle tasarıma yeterli kaynak ayıramadıkları, bu nedenle tasarımın kurum kültürünün bir parçası olarak değil, işlevsel bir rekabet avantajı olarak değerlendirildiği ve işlevsel tasarım yönetiminin benimsendiği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Over time the furniture has become a compulsory need for people that moved from a nomadic to a settled life. Furniture not only provides the functional requirements but also gives an identity to the place where it is located by meeting the psychological expectations of the users. Furniture design aims to meet the expectations of the targeted users with a human-centered approach. At the same time, it's an activity that enables the companies to be distinguished with their identity in the industry that they are acting. Therefore, the design is an identification tool and a competitive factor that the products are adopted by the users in society and cultural groups. Nowadays, with the increase in competitiveness and the rapid advancement of technology, furniture companies must constantly renew themselves. The flexible structure of the small and medium-sized enterprises gives them the ability to closely follow the needs of the market and to communicate with users in comparison to the large-scale companies; they are more prone to innovations and more adaptable to changes. Small and medium-sized furniture companies in Turkey have a competitive advantage in the local market, and to prove that the furniture sector in Turkey has a place in the foreign market, companies started to invest and differentiate by design. Hence design was used as an important competitive tool to create value. In this study, interviews were conducted with 18 small and medium-sized furniture companies operating in the furniture sector in Istanbul and Ankara, and it has been examined how they use their design skills in the industry and their design products; and how it contributes to company policies. As a result of this examination, it was observed that the small and medium-sized furniture companies that interviewed made an effort to be more permanent in the furniture sector and that they were trying to give identity to their products besides the price, and thus, they competed more permanently in the sector with design. However, the interviewed small and medium-sized furniture companies could not allocate sufficient resources for the design due to their limited budgets; For that, the design is considered not as a part of the corporate culture but as a functional competitive advantage; it has emerged that functional design management has been adopted.