Karasu (Sakarya) yerleşim alanı zeminlerinin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi
Karasu (Sakarya) floors of the engineering properties of residential area
  1. Tez No: 295038
  2. Yazar: PINAR KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bir bölgedeki sanayileşme, ulaşım ve yerleşim o bölgedeki doğal çevreyi büyük ölçüde etkilemektedir. Doğacak olası zararların önlenebilmesi için çevreye olan etkilerin denetlenmesi zorunlu olmaktadır. Bu nedenle, o bölgenin mühendislik özelliklerinin bilinmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Böyle bir değerlendirme, yanlış arazi kullanımının önlenebilmesinin yanı sıra, sanayileşme-yerleşim-ulaşım ile doğal çevre arasındaki duyarlı dengenin sağlanmasına ve sürekli kılınmasına da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, Süleyman Demirel University, Institute of Science in Geological Engineering Department completed master's thesis has been prepared. One area of industrialization, transportation and settlement in the region greatly affect the natural environment. In order to prevent possible losses arising from the environmental effects monitoring is mandatory. Therefore, knowledge of the engineering properties of that region and should be evaluated. Such an assessment, as well as önlenebilmesinin wrong land use, transportation and industrialization-settlement-sensitive balance between the natural environment also contributes to the provision and causing them permanent. All of these reasons, the land use and residential parts of the engineering design studies, engineering geology maps for different purposes of exploitation and the importance of the need to increase day by day.