Biyo-bozunur modifiye kitin polimeri üretimi
Production of biodegradable modified chitin polymer
  1. Tez No: 295039
  2. Yazar: DİCLE ÖZDEMİR KÜÇÜKÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Organ ve dokula¬rın hastalara nakledilmek üzere laboratu¬ar koşullarında oluşturulmasıyla uğraşan bir bilim dalı olan doku mühendisliği yaklaşımı ile bir dokunun onarımı ya da üretimi için o dokuyu oluşturan sağlıklı hücreler uygun bir malzeme üzerine tutturularak üretilmekte ve elde edilen ürün hastanın işlev görmesi istenilen doku bölgesine yerleştirilmektedir. Bu amaçla hasarlı dokunun iyileştirilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de, hasarlı dokunun iyileştirilmesi sırasında aynı zamanda dokunun yerine geçerek işlevini yerine getirmesi amaçlanan üç boyutlu doku iskelesidir. Doku iskelesi üretiminde farklı yöntemlerle değişik çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan biri de üretim çeşitliliğinden dolayı tekstildir. Tekstil yöntemleriyle hasarlı bölgenin ihtiyaç duyulan özellikleri karşılanacak şekilde üretim yapılabilmesi için kullanılacak olan biyopolimerin, tekstil yöntemleriyle işlenebilir, biyolojik olarak uyumlu, mümkünse tedaviyi hızlandıracak biyolojik özelliğe sahip ve yerini tutması beklenen dokunun mekanik ve kimyasal ihtiyaçlarını karşılayabilecek özellikte olması beklenir.Biyolojik olarak uyumlu bir polimer olan kitin ve mekanik özelliklerini iyileştirmek amacıyla hazırlanan kitin türevleri tekstil üretim yöntemleriyle işlenebilirliği açısından incelenmiştir. Kitin polimerinin gerekli biyolojik özellikleri taşıdığı bilinmekle birlikte, doku iskelesi uygulamasında kolay işlenebilirliği için gerekli olan çözücülerle kolay çözünmesi ve bazı mekanik özellikleri karşılaması hususlarında yetersiz kaldığı belirlenmiştir.Bu çalışma ile eklemsel kıkırdak hücrelerinin yüzeyine tutunup çoğalabileceği, gerekli fiziksel ve mekanik özellikleri karşılayabilecek biyouyumlu doku iskelelerinin tekstil yöntemleriyle üretimine olanak sağlayacak olan biyo-bozunur modifiye kitin türevi üretiminin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında kitin modifiye reaksiyonları gerçekleştirilmiş, elde edilen yeni ürünün karakterizasyon özellikleri tespit edilmiş, yüzey üretimi yapılmış ve üzerine biyo uyumluluk analizleri uygulanmış, elyaf elde edilerek bu liflerin mekanik özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Approach with tissue engineering, which is a branch of science dealing with organs and tissues for transplant patients, the healthy cells that make up the texture is produced by attaching to a suitable material to repair of a tissue or the production and the product is placed to the desired tissue of the the patient to function and the resulting. Used for this purpose, to improve the damaged tissue, one of the methods is tissue scaffolds which is improving the tap in the place of the damaged tissue during the same time to perform its intended function in the scaffold of the three-dimensional tissue. The production of tissue scaffold have been studied in various different ways. One of them is textile due to the variety of manufacturing. The biopolymer which is used for textile methods, to meet the needs of the damaged region, should be expected to have processed with textile methods, biologically compatible, if possible, to speed up treatment of biological tissue to represent the features and to meet the needs of mechanical and chemical.The chitin which is biologically compatible polymer and chitin derivatives which are prepared to improve the mechanical properties of chitin were investigated for processability of textile production methods. Chitin polymer which is known to carry the necessary biological properties, is determined that insufficient to meet the matters for the tissue scaffold application like easy to dissolve with solvents that are required for conventional processing, and some mechanical properties.This work is to hold onto the surface of the articular cartilage cells multiply, to meet the required physical and mechanical properties of biocompatible tissue scaffolds which would allow the realization of produced textile production methods, intended production of bio-degradable modified derivative of chitin. Within the scope of work, modified chitin reactions carried out, obtained from the characterization of the new product features have been identified, and made the production of surface analysis applied on the bio-compatibility, tested fiber formation and mechanical properties of these fibers have been identified.