Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü' (BATEM)nde elde edilmiş bazı mandarin melezlerinin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biochemical properties some hybrid mandarin obtained from Bati Akdeniz Agricultural Research Institute
  1. Tez No: 295041
  2. Yazar: BİLGE GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada; iki yıl süresince mandarin tiplerinden hasat döneminde alınan meyvelerde karotenoid, flavonoid ve askorbik asit (C vitamini) miktarlarındaki değişimler incelenmiştir. Çalışmada ayrıca mandarin tiplerinin meyve kalite özellikleri ve mineral madde içerikleri de belirlenmiştir.Mandarin meyvelerinde karotenoid, flavonoid ve askorbik asit miktarları HPLC (High Performance Liquid Chromatography = Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi), azot miktarı Kjeldahl ve diğer mineral madde miktarları (K, P, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve Cu) ICP (Inductively Coupled Plasma= İndüktif Eşleşmiş Plazma) ile belirlenmiştir.Araştırma sonucunda, karotenoidlerden ?-karoten, ß-karoten; flavoidlerden hesperidin, naringenin, kuersetin, naringin ve luteolin; organik asitlerden askorbik asit miktarları belirlenmiştir. Araştırmada karotenoid, flavonoid, askorbik içeriklerinin mandarin tiplerine ve yıllara göre değiştiği tespit edilmiştir. Karotenoidlerden ß-karoten, flavonoidlerden de hesperidin, naringenin, kuarsetin ve luteolin meyve örneklerinde bulunan bileşikler olarak saptanmıştır Karotenoidlerden ?-karoten meyve örneklerinde sadece SAE19/1 melez bireyinde bulunurken, flavonoidlerden naringine ise herhangi meyve örneğinde rastlanmamıştır. Araştırmada, mandarin tiplerinde meyve ağırlıklarının 127.38-152.55 g; indeksin 0.96-1.28; kabuk kalınlığının 2.61-3.38 mm; dilim sayısının 10.16-11.11 arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışmada meyvede kalite kriterleri olan usare miktarı %38.56- 44.64; usaredeki asit miktarı %0.94-1.19; suda çözünen kuru madde (SÇKM) % 8.58-11.83 ve SÇKM/asit oranı 7.99 ile 10.20 arasında değişim göstermiştir. Meyvelerde mineral maddelerden azot, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, mangan ve bakır da mandarin tiplerine ve yıllara göre değişen değerlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined that the changes in carotenoids, flavonoid and ascorbic acid (vitamin C) contents in fruits of the mandarin types taken from july and december during two years. In addition, fruit quality characteristics of types in fruit and mineral contents were also detected.Carotenoid, phenolic compounds and amounts of the ascorbic acid (vitamin C) of mandarin fruits were carried out by HPLC (High Performance Liquid Chromatography) instrument; Nitrogen was determined by kjeldahl apparatus, quantities of mineral substances (K, P, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn and Cu) were determined by ICP-OES instrument.As a result, contens of the carotenoids, flavonoids, ascorbic acid were determined to have changed by types of mandarin and years in which fruits were harvested. ?-carotene and ß-carotene of carotenoids, hesperidin, naringenin, quercetin, luteolin and naringin of flavonoids, ascorbic acid of organic acids were tested. ?-carotene of carotenoids was found in the fruit samples of only the SAE19/1 hybrid while naringine of flavonoids was not available in the any fruit sample. In this study, types of mandarin were determined for fruit weight from 127.38 to 152.55 g; value of index ranged from 0.96 to 1.28, for thickness of the shell ranged from 2.61 to 3.38 mm, for the number of slice ranged from 10.16 to 11.11. On the other hand, fruit quality criterias in juice changed from 38.56 to 44.64 %, for acid content from 0.94 to 1.19 %, for water-soluble solids (TSS) 8.58 to 11.83 % and for TSS / acid ratio from 7.99 to 10.20. The amounts of mineral compounds including nitrogen, phosphor, potassium, calcium, magnesium, iron, copper, zinc and manganese were also analysed in this study and their values varied depending on mandarin types and sampling months.