Kane tipi yarıiletken kuantum noktalarında yük taşıyıcılarının enerji spektrumları
Energy spectrum of charge conveyor in Kane type semiconductor kuantum dots
  1. Tez No: 295042
  2. Yazar: MUSTAFA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Kane tipi yarı iletken kuantum noktalarında yük taşıyıcılarının dalga fonksiyonları ve enerji spektrumları teorik olarak tanımlanmıştır. Yük taşıyıcılarının enerji spektrumlarını ve dalga fonksiyonlarını hesaplamak için dönme grubunun dönüşümü altında değişmez kalan birinci merteben diferansiyel denklemler sisteminden yararlanılmıştır. Denklemlerde valans bandı ve iki iletkenlik bandı olmak üzere üç bant yapısı esas alınmıştır. Elde edilen enerji spektrumlarının yarıçapa bağlı değişimi fiziksel olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the energy spectrums and wave functions of charge carriers in Kane type semiconductor quantum dots have been calculated. The first-order differential equations that are invariant under the transformations of the rotations group have been used in order to calculate energy spectrums and wave functions of charge carriers. In those equations three bands including valance band and two conducting bands have been analyzed. The energy variation of electrons, light and heavy holes with radius of quantum dots has been investigated.