Filbert matrislerinin logaritmik ağırlıklı matris normları
The weighted logarithmic matrix norm of filbert matrices
  1. Tez No: 295040
  2. Yazar: UĞUR ERGİNEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır ve Filbert matrislerinin logaritmik ağırlıklı matris normu araştırılmıştır.Filbert matrislerinin tanımı verilirken aralarındaki benzerlik gözönüne alınarak Hilbert ve Hankel matrislerinin tanımları da verilmiştir. Genel bir matris ele alındığında logaritmik ağırlıklı norm değerleri için bir üst sınır yoktur. Ancak özel tiplerdeki matrislerde normlar için alt ve üst sınırlar bulunabilmiştir. Farklı çalışmalarda Teoplitz matrisleri, Hilbert matrisleri, Hankel matrisleri ve Filbert matrislerinin bazı normları için alt ve üst sınırlar belirlenmiştir.Bu çalışmada da Filbert matrislerinin logaritmik matris norm değerleri için alt ve üst sınırlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of five parts and the weighted logarithmic matrix norm of Filbert matrices have been searched.While the definition of Filbert matrix is being given, Hilbert and Hankel mat-rix are also pointed by bearing the similarities between them in mind. When a general matrix is studied, there is no upper bound for the norm values of the weighted logarithmic matrix. However upper and lower bounds could have been found for the norms in special kinds of matrix with different studies upper and lower bounds for Teoplitz matrix, Hilbert matrix, Hankel matrix and Filbert mat-rix have been decided.In this study, upper and lower bounds for the weighted logarithmic matrix norm of Filbert matrix have been received.