Büyük Karaçay Barajı (Hatay ? Samandağ) derivasyon tünelinin mühendislik jeolojisi
Engineering properties of derivation tunnel of Big Karacay Dam (Hatay-Samandağ)
  1. Tez No: 295054
  2. Yazar: EKREM ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Akdeniz bölgesi, Hatay ili sınırları içinde, sulama, içme suyu, elektrik enerjisi üretmek amacı ile, Büyük Karaçay havzasında, Büyük Karaçay Barajı ve H.E.S. inşaatı sürmektedir. Bu proje kapsamında yapımı planlanan derivasyon tünelinin mühendislik jeolojisi incelemesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır.Büyük Karaçay Barajı, Derivasyon Tüneli güzergahında Kızıldağ Ofiyolit Birliği`ne ait kayaçlar bulunmaktadır. Tünel güzergahı üzerinde Devlet Su İşleri tarafından yapılan temel sondaj sonuçları, arazi çalışmaları ile elde edilen süreksizlik ölçümleri ve laboratuar deneyi sonuçlarından yararlanılarak kaya kütlesi sınıflama sistemlerinden RMR, güzergaha uygulanmıştır. Tünel güzergahı için en iyi, en kötü ve ortalama koşullara göre değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre güzergahta RMR kaya sınıfları II- İyi Kaya ile V- Çok Zayıf Kaya, maksimum iksasız açıklıklar 3,5 m ile 20 cm, iksasız kendi kendini tutma süreleri 16 yıl 7 ay ile Ani çökme arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean region, within the boundaries of the province of Hatay, irrigation, drinking water, with the aim of producing electricity, the Great Basin, Karacay, Great Karacay Dam and HEPP construction continues. This project is planned to be constructed within the scope of the derivation tunnel, engineering geology, is the subject of review in this thesis.Great Karacay Dam, Derivation Tunnel is located on the route Kızıldağ Ophiolites. State Hydraulic Works on the route of the tunnel made by the foundation drilling results, field and laboratory studies using the results obtained by discontinuous measurements of RMR rock mass classification systems, applied to the route. The tunnel route for the best, worst and average assessments have been made according to the conditions. Tunnel route based on extrapolations from the RMR rock good rock with classes II-V-very weak rock, maximum unsupported span between, 20 cm to 3.5 m, stand-up time between 16 years 7 months with a immediate collapse.