0900 ziraat ve sweet heart kiraz çeşitlerinde etkili tozlanma periyotlarının belirlenmesi
Determining of effective pollination period in sweet heart and 0900 ziraat sweet cherry varieties
- Tez No: 295055
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Eğirdir koşullarında 0900 Ziraat ve Sweet Heart kiraz çeşitlerinde etkili tozlanma periyotlarının (ETP) belirlenmesi amacı ile 2010 yılında Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür.Çiçek örnekleri, antesisten itibaren 10 gün boyunca tozlanmış ve tozlanmamış olmak üzere toplanmıştır. Etkili tozlanma periyotlarının belirlenmesi amacıyla; çiçek tozu çim borusu gelişimi, tohum taslağının canlılık süresi mikroskop altında incelenerek belirlenmiştir.Çiçek tozu çim borusunun gelişimi, tohum taslaklarının canlı kalma süreleri ve etkili tozlanma periyotlarının, çiçeklenme dönemindeki sıcaklık farklarından etkilendiği düşünülmektedir.Çalışma sonunda; çiçek tozu çim borusunun dişicik borusunun alt kısmına ulaşma süresi Sweet Heart çeşidinde 4 gün, 0900 Ziraat çeşidinde 3 gün; tohum taslağının canlı kalma süresi Sweet Heart çeşidinde yaklaşık 8 gün, 0900 Ziraat çeşidinde ise yaklaşık 7 gün olarak bulunmuştur. Bu sürelerin tespiti ile ETP süreleri tahmin edilmiş ve bu süre hem Sweet Heart hem de 0900 Ziraat çeşidinde yaklaşık 4 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine of effective pollination periods in the 0900 Ziraat and Sweet Heart sweet cherry varieties at the Eğirdir Horticultural Research Institute in the 2010.Pollinated and unpollinated flower samples were collected every other day at full bloom, during ten days. In order to determine of effective pollination periods, pollen tube growth and duration of ovule viability were examined under a microscope. Temperature differences affected to pollen tube growth and duration of ovule viability in the flowering period. At the end of the study, duration of the pollen tube reached the base of the ovary in Sweet Heart 4 days, 3 days 0900 Ziraat; duration of ovule viability in Sweet Heart, about 8 days, 0900 Ziraat cultivar was found to be approximately 7 days.Duration of effective pollination period estimated with these periods, both the 0900 and the Sweet Heart cultivars, have been identified for about 4 days.