Fosfat kayasının sulu ortamda klor gazı ile çözünme kinetiği ve klor-kükürt dioksit gaz karışımı ile çözünmesinin optimizasyonu
- Tez No: 29509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Mardin-Mazıdağı fosfat yataklarından temin edilen ortalama %22,58 P2Q5 tenörlü fosfat kayasının, sulu ortamda klor gazı ile çözündürülmesi incelenmiştir. Çözünme oranı üzerine; tane boyutunun, katı-sıvı oranının, gaz akış hızının, reaksiyon sıcaklığının ve karıştırma hızının etkileri tesbit edilmiştir. Ayrıca %31,95 P205 içerikli konsantre fosfat kayasının C12-S02 gazları karışımı ile doyurulmuş sulu çözeltilerden ci2 gazı geçirmek suretiyle çözündürülmesinin optimum proses şartlan da bulunmuştur. Orjinal fosfat kayasının çözünme oranı, gaz akış hızının ve karıştırma hızının artmasıyla, tane boyutunun ve katı-sıvı oranının küçülmesiyle artmıştır. Sıcaklığın artırılması ise, çözünme oranını 12-30 °C sıcaklık aralığında biraz artırmış ve 40-80°C sıcaklık aralığında ise azaltmıştır. Klor gazı ile doygun sulu ortamdaki çözünmenin kinetik incelemesi yapılmış olup, çözünme reaksiyonlarının akışkan filminden difüzyon kontrollü olduğu bulunmuştur. Çözünme reaksiyonlarına ait difüzyon aktivasyon enerjileri 12-30 °C sıcaklık aralığında, 0-20 dk için 22,91 kj moH ve 20-90 dk için 18,57 kj moH olarak, 40-80 °C sıcaklık aralığında ise; 0-20 dk için 1,32 kj moH ve 20-90 dk için 2,47 kj mol-1 olarak hesaplanmıştır. Klor-kükürt dioksit gazlan karışımı ile yapılan optimizasyon çalışmalarında Taguchi fraksiyonel tasarım yöntemleri kullanılmış olup, %93,35 P2O5 dönüşümünün elde edildiği optimum proses şartlan aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Reaksiyon Sıcaklığı Katı-Sıvı Oranı Klor Akış Hızı Reaksiyon Süresi Kanştırma Hızı 20 °C l/7(g/ml) 120 mi dk“1 20 dk 600 devir dk”1
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the dissolution of phosphate rock having P2O5 22,58 %, taken from Mardin -Mazıdağı phosphate mines in aqueous media with chlorine was investigated. The effect of particle size, solid-liquid ratio, gas flow rate, reaction temperature and stirring speed on conversion fraction was determined. In addition, the optimum process conditions for the dissolution of the concentrated phosphate rock containing P2O5 of 31,95 %, passing Cl2 from solution saturated with Cl2and SO, The conversion fraction of original phosphate rock increased with increasing gas flow rate and stirring speed, and decreasing particle size and solid-liquid ratio. Increasing the reaction temperature increased the dissolution slightly between the temperatures of 12-30 °C, and decreased between the temperatures of 40-80 °C. The study of the dissolution kinetics in Cl2 - saturated water was carried out, and it was found that the process is controlled by diffusion through the fluid layer. The diffusion activation energies of the dissolution process were calculated as 22,91 kj moH for a reaction period range of 0-20 min, and 18,57 kj moH for 20-90 min between the temperatures of 12-30 °C, and 1,32 kj moH for 0-20 min, and 2,47 kj moH for 20-90 min between the temperatures 40-80 °C. In the optimization studies carried out with the Cl2 -S02 mixtures, Taguchi fractionel method was employed optimum process conditions, which the 93,35 % conversion of P205 was obtained, was determined as follows;