Yaş baca gazı desülfürizasyonunda mazıdağı fosfat cevher boyutunun etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mazidaği phosphate ore size on waste chimny gas desulfurization
- Tez No: 582498
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mardin Mazıdağı fosfat kayasının sulu ortamda SO2, CO2 ve hava karışımı ile olan reaksiyonu; üç fazlı, çifte karıştırmalı bir reaktör içinde incelendi. Suya ve fosfat kayası süspansiyonu içine taşınan SO2 molar akısı üzerine sıcaklığın, SO2 derişiminin ve CO2'in etkisi gözlendi. Sıcaklığın 303 oK üzerine çıkmasının akıyı düşürdüğü, CO2 ilavesi ve SO2 derişiminin arttırılmasının akıyı yükselttiği tespit edilmiştir. Sürekli akış ortamında elde edilen en yüksek verim şartlarında kesikli sistemde tane boyutunun etkisi incelenmiştir. Bu ortamda kalsiyum sülfit oluşmuş, daha sonra adım adım yükseltgenerekkalsiyum sulfata dönüşmüştür. Oluşum ve dönüşüm ince bir tabaka içinde yüzeyreaksiyonu şeklinde gelişmiştir.Tane boyutunun azalması ile ürün oranının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mardin Mazıdağı phosphate rock reaction with SO2, CO2 and air mixture in aqueous medium; in a three-phase double agitator reactor. The effect of temperature, SO2 concentration and CO2 on the SO2 molar flux carried into water and phosphate rock suspension was observed. It has been determined that increasing the temperature above 303 ᵒK reduces the flux, and adding CO2 and increasing the SO2 concentration increase the flux. The effect of grain size on batch system was investigated under the highest yield conditions obtained in continuous flow environment. Calcium sulphite was formed in this medium, which was then gradually oxidized to calcium sulfate. Formation and transformation developed as a surface reaction in a thin layer. It has been observed that the product ratio increases with decreasing grain size.