Akşehir'de bulunan tarihi yapıların tipolojisi üzerine bir araştırma
An investigation on typology of historic buildings in Akşehir
  1. Tez No: 295098
  2. Yazar: MUSTAFA KOCATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan çalışmada Akşehir'de bulunan yapı türleri kullanım amacı, yapıldıkları dönem, taşıyıcı sistemleri, yapım sistemleri, yapım tekniklerini, mimari özellikleri, cephe ve plan özellikleri, yapısal durumları, örtü sistemleri, kullanılan malzemeler açısından sınıflandırılıp incelenmiştir. Ayrıca konutlar özelinde pencere, kapı, dolap, merdiven, döşeme, tavan, çıkma, saçak analizleri ile yapı elemanlarında kullanılan malzemeler, kat adedine bağlı olarak yapı elemanları ve iç mimari analizleri yapılarak tipoloji oluşturacak şekilde düzenlenip geleneksel Türk evleri ile karşılaştırılmıştır.Yapıların ağırlıklı olarak Selçuklu ve Osmanlı döneminde; taş, kerpiç ve ahşap kullanılmasıyla inşa edildiği, günümüze ulaşan yapıların dini ve sivil mimarlık yapıları (konut) olduğu tespit edilmiştir. Yapı türleri olarak camiler, türbeler, kilise, hamamlar ve geleneksel Akşehir evleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose of The purpose of period were made, carrier systems, production systems, construction technigs, architectural features, facade and plan features, structural conditions, covering systems, examined in terms of used materials for built, in Akşehir. In addition, the window on the housing, doors, cabinets, stairs, floors, ceilings, bay, the materials used in building fringe analysis, the number of times depending on the structural elements and analyzed and the typology of domestic architecture, arranged to form compared with the traditional Turkish houses.Mainly during the Seljuk and Ottoman structures, stone, brick and wood have been built using, surviving structures have been indentified as religious and civil architecture builngs (houses). In all types buildings, mosgues, shrines, churches, baths and traditional houses were examined in Aksehir.