Akşehir'de kerpiç malzemeli yapıların ve binaların taşıyıcı sistem açısından irdelenmesi ve günümüz koşullarında değerlendirilmesi
The buildings and the structures in akşehir that are built with earth material are examined about their structural systems and the earth buildings and the structures are evaluated in conditions of today
  1. Tez No: 455609
  2. Yazar: SELİN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toprak yüzyıllardır yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla kolay temin edilebildiği ve yapı yerinde pratik olarak hazırlandığı için tercih edilmiştir. Kerpiç uygun oranlarda kil içeren toprağın, su ve katkı maddeleri ile harmanlanıp yoğrularak kalıplara dökülmesi ve kurutulmasıyla elde edilen yapı gerecidir. Akşehir'de Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma pek çok tarihi yapı ve bina mevcuttur. Bunların yapımında çoğunlukla taş, tuğla ve kerpiç kullanılmıştır. Çoğu yüz yılı aşkın süredir ayakta duran sivil mimari örneklerinde de bu yapı malzemeleri görülür. Kerpiç kullanılan örneklerin pek çoğu da günümüzde iyi durumdadır. Yapılan çalışmada Akşehir'de bulunan kerpiç malzemeli yapı ve binalar taşıyıcı sistemleri açısından irdelenmiştir. Bu bağlamda geçilen açıklıklar, duvar kararlılıkları, duvar kalınlıkları, kullanılan yapı elemanları, uygulanan döşeme ve çatı sistemleri gibi konular örnekler üzerinden sergilenmiştir. Kerpiç malzeme ve kerpiç inşaat sistemlerinin tarihten bu yana ülkemizde kullanım ve uygulama yöntemleri incelenmiş, günümüzdeki kullanımına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earth has been used as a construction material for over lots of hundred years. It usually has been preferred for being provided easily and being prepared practically on construction area. Adobe is unbaked, sun-dried mud bricks mixed with water and may be stabilized with various fibers. There are a lot of ancient constructions and buildings that belonging to the period of Seljukian and Ottoman in Akşehir. Stone, brick and adobe are used at their construction. These materials seem on the examples of the civil architecture that standing for over hundred years. Nowadays lots of the examples that using adobe are in good state. In this survey, the buildings and constructions that having adobe material in Akşehir are examined with regard to their construction systems. In this context like the gaps are passed, the stability of the walls, the thickness oh the walls, the component of the structure, the flooring and the roof systems, etc. are exihibited by way of the examples. The usage and application methods of adobe material and adobe construction systems from ancient to today in our country are researched and are mentioned to the usage in this day and time.