Grup karşılaştırmalarında farklı dağılımlardan alınmış örneklerde toplanmış varyans yerine büyük grup varyansının kullanılması; bir simülasyon çalışması
Using large sample variance instead of pooled variance in samples taken from different distributions comparing groups; a simulation study
  1. Tez No: 295097
  2. Yazar: NESLİHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KOŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, t-testi ve büyük varyanslı grubun kullanıldığı t-testi I. tip hata ve testin gücü bakımından karşılaştırılmıştır. Bu denemelerde gurupların alınmış oldukları popülasyonların; Z(0, 1), Student t(10), ?2(3) dağılımı gösteren popülasyonlar olduğu varsayılarak guruplardaki gözlem adetleri farklı olacak şekilde örnekler alınmış ve bu örneklerde 100000 simülasyon denemesi sonucunda, gerçekleşen I. tip hata olasılığı ve güç değerleri hesaplanmıştır.Sonuç olarak, küçük örnek genişliklerinde ve varyanslar heterojen iken yeni yöntem testin gücü bakımından daha iyi sonuçlar vermiştir. Fakat yeni testin I.tip hata değerleri 0.05 ten bir miktar daha fazla değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, t-test and using high variance group t-test were compared in terms of type 1 error rate and power of the test. In the experiments, the samples including unequal observations were drawn from populations, Z(0, 1), Student t(10), ?2(3) distributions. Type 1 error rate and power of the test were obtained from the samples of 100000 simulation trials.As a result, New test provided more reliable results than the other for both small sample size and heterogeneous variances. But new test is more high with regard to type 1 error rate than 0.05 error rate.